28% от хората в България разполагат със средства за нормален живот, а други 27% са на обратния полюс - те са под чертата на бедността. Между тях има 45%, които също се самоограничават, за да свържат двата края. Това показва, че у нас поляризацията в доходите е най-големият проблем.

Това коментира пред Би Ти Ви Любен Томев от института по социална политика към КНСБ по повод на оповестените данни,че на четиричленно семейство с 2 деца трябват 2325 лв. месечно, като в София сумата е 3028 лв. В данните не са включени пари за черни дни, а само това, което се харчи, обясни Томев.

Според Димитър Бранков от БСК в изследването е обхванат само един тип семейство - на двама работещи родители с две деца, А огромният проблем са големия процент хора, които са с ниско образовани и извън пазара на труда, които и не учат. На фона на Румъния ние сме с много ниска степен на заетост, коментираха събеседниците. Около 30% от българите работят в сивата икономика, а най-тежкият проблем е, че бедните са много бедни, а богатите - много богати.