"Ако горите добиват зрялост на 100-120 години и тогава се секат, политиците за съжаление трябва да мислим за своите 4 години. Преведени от езика на лесовъдите, това са думи на посланика ни в Швейцария Меглена Плугчиева. Изрече ги пред препълнената зала в Лесотехническия университет.
Плугчиева събра на едно място премиер, президент, вицепрезидент, депутати, бивши министри, академици и студенти. На тържествено заседание на академичния съвет на Лесотехническия университет Меглена Плугчиева бе удостоена с почетното звание доктор хонорис кауза. Да я уважат лично бяха дошли Симеон Сакскобургготски, Георги Първанов, Илияна Йотова, Мехмед Дикме, Соломон Паси, зам.-министърът на външните работи Тодор Стоянов, председателят на икономическата комисия в парламента Петър Кънев, кметът на София Йорданка Фандъкова, както и ректорите на най-големите университети у нас.
"Най-високото почетно звание се връчва за значими професионални и творчески успехи и за заслуги за укрепване и издигане авторитета на лесотехническото образование и наука и горскостопанската политика и практика", каза ректорът на Лесотехническия универститет Иван Илиев. Докато чете богатата биография на Плугчиева, ректорът видимо се развълнува и дори се просълзи.
"Позволете ми да ви представя нейния творчески и професионален път", започна той. Отне му четвърт час да изброи всички професионални постижения и лични заслуги на Плугчиева.
"Преди да започна благодарственото си слово, позволете ми да призная, че толкова неловко и притеснено не съм се чувствала сигурно от повече от 20 години или поне от времето, когато съм била студентка. Дълбоко съм трогната от тези думи и това внимание. Научих като че ли нови неща от моята биография", каза Плугчиева. И увери, че заслугите й се дължат и на общите успехи на всички нейни колеги, приятели и съратници.
Посланикът ни в Швейцария се върна назад в годините, когато влезе в парламента. Тогава колегите й лесовъди я предупреждавали, че политиците нямат достатъчно поглед върху горската системата, нито познания за нея.
"Няма да забравя тревогата на колегията, когато обсъждахме, че политиците не познават системата на горите, не познават тази дългосрочност в този сектор и колко е важно да бъде съхранен горският сектор. И да се изгради неговото устойчиво развитие. Защото това е една основа за цялостното развитие на страната ни", върна лентата назад Плугчиева.
Тревогата си споделила тогава с професор Буршел от Германия. "Казахме му: политиците не разбират, не знаят, а той отговори: "Така е нясякъде, за съжаление горите имат турнуст - 100-120 години, а политиците - само 4 години". За хората в залата, които не са лесовъди, Плугчиева преведе термина "турнуст" - той обобщава възрастта в години, при която насаждението е достигнало поставената стопанска цел.
Според посланика ни в Швейцария българското лесовъдство и горско стопанство, науката и практиката са на изключително високо ниво. И получават това признание в чужбина. У нас обаче оценката не била достатъчна.
Вицепрезидентът Илиана Йотова подчерта, че е висока чест за лесотехническата академия точно в университета Плугчиева да получи званието хонорис кауза.
"Зная, че си от хората в България, които най-много го заслужават. И си мисля, че ако един ден има доктор хонорис кауза за цяла България и за всичко, ти го заслужаваш", заяви Йотова. Тя разказа за интервю на Плугчиева преди години, което силно я е впечатлило.
"Ние всички в тази зала те познаваме. Знаем твоята енергия. Ти си един невероятен работохолик, но тогава ти каза, че една жена трябва да работи два пъти повече, за да може да бъде призната. Аз мисля, че ти работиш 10 пъти повече, на всички места, на които си била", каза Йотова.
Вицепрезидентът отбеляза и работата на Плугчиева като дипломат, за "който няма затворена врата - и в прекия, и в преносния смисъл на думата".
"Тя е от хората, които, като видят някъде нещо затворено, решават, че точно през тази врата е задължително да преминат", добави Йотова.
Точно на това станала свидетел вицепрезидентката преди дни на среща на най-високо равнище в Швейцария. Форумът обсъждал България и европредседателството, но и бъдещето на Европа. Лецията била тежка, не всички въпроси били лицеприятни. Плугчиева обаче се справила отлично.