Над 80 процента е недекларираната заетост в сектор земеделие и нас, според анонимна анкета, каза Светла Василева от Федерацията на независимите синдикати от земеделието (ФНСЗ) към КНСБ по време на транснационален семинар в Пловдив срещу недекларираната заетост в земеделието, съобщи БТА. Тя добави, че по данни на НОИ сезонни работници или наетите на срочни трудови договори у нас са около 45 процента.

Според президента на КНСБ Пламен Димитров делът на недекларирания труд в земеделието продължава да е висок и еднодневните трудови договори не са довели до желания резултат - да извадят на светло труда в сектора. Друг нерешен проблем е социалното осигуряване (за пенсия, майчинство, злополука, безработица) на тези работници, които не се осигуряват и това тежи на обществото. По думите му за миналата година малко над 500 000 души са били работещите в земеделието, от тях само 110 000 се осигуряват, от които 63 000 са на постоянен трудов договор. Според Димитров е необходимо договорите да се въвеждат в общи регистри за ресорните министерства, както и въвеждане на ясни норми в трудовото законодателство, приложими в земеделието.

По време международната работна среща в Пловдив се обсъждат още добрите практики в другите страни за справяне с недекларирания труд. Има различни модели за наемане на сезонни работници, каза Светла Василева. Тя отличи като много добър и развит модел за наемане на сезонни работници този в Белгия, където подобно на еднодневния трудов договор, но там работните дни се събират за седмица или месец и се декларират заедно.

Международният семинар срещу недекларираната заетост в сектор земеделие е организиран от ФНСЗ към КНСБ по европейски проект.