Когато пазарен индекс, който банки използват за формирането на лихви по заеми, се промени съществено или вече не се изготвя, той може да бъде заменен с друг.
Това обаче не трябва да доведе до повишаване на лихвените нива към момента на замяната.
Ако клиент погаси предсрочно в първите 5 години ипотеката си, защото не е доволен от новия индекс, да няма наказателна лихва.
Тези предложения на шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова за промяна в Закона за кредитните институции прие на първо четене бюджетната комисия в четвъртък. Депутатите на БСП гласуваха против.
Причината за внасянето на проекта е решение на УС на БНБ от март миналата година, че от 1 юли 2018 г. спира да изчислява два индекса: “Софибор” и “Софибид”. Евродиректива от 2016 г. освобождава централните банки от задължението да пресмятат пазарните индекси. Запазва се обаче изискването индексът да е публичен и достъпен за потребителите.
Индексът “Софибор” е в методиката, по която банките смятат плаващите лихви по ипотеки, потребителски заеми, а и по други левови договори.
Най-вероятно Thomson Reuters ще получи лиценз и ще продължи да изчислява двата пазарни индекса вместо БНБ, казаха запознати.
Това ще означава, че няма да се наложи преподписване на договори от клиентите на банките, защото няма да има промени нито в лихвените нива, нито в името на индекса.