В Англия ограничиха снабдяването на кръчми до 5 каси пиво

Производители на бира и газирани безалкохолни напитки във Великобритания спряха работа заради европейска криза с доставките на въглероден диоксид (CO2).

Фирмата “Букър”, която продава на едро на Острова, въведе ограничения за снабдяването на ресторанти и барове. Тя ще им доставя само по 10 каси бира и по 5 с безалкохолни напитки или сайдер, съобщи Би Би Си.

Големи производители като “Хайнекен” и “Кока-Кола” предупредиха, че изпитват сериозни затруднения. Засега са засегнати две от марките бира- “Джон Смит” и “Амстел” на първата компания. “Кока-Кола” е намалила производството на повечето си линии в очакване на въглероден диоксид, с който се газират напитките. По-малки фирми, като например английската “Холден”, напълно са преустановили работа.

Най-голямата кланица в Шотландия затвори врати във вторник. Всяка седмица в нея се умъртвяват по 6000 прасета, които първо се зашеметяват с въглероден диоксид.

Той се използва и за подобряване на трайността на пакетирана храна, както и за хладилни камиони. Липсата му принуди веригата супермаркети “Морисънс” да изхвърли част от предлаганата замразена храна, защото се развалила.

Проблемът бе разкрит от британско специализирано издание за производство на газ преди дни. То твърди, че в момента европейският пазар изпитва най-сериозната криза с доставките на въглероден диоксид от десетилетия. Причината е, че повечето му производители са спрели за годишна профилактика. От 5 химически компании на Острова работят само две. Пет от големите фирми в Северна Европа също са затворили врати.

Голяма част от въглеродния диоксид е страничен продукт от амоняк, който се използва в производството на химически торове. Традиционно активният сезон за тях е зимният. С наближаване на лятото химическите компании намаляват производството, а някои спират за планирани ремонти. Тази година обаче това съвпада с увеличеното потребление на храни и напитки във Великобритания по време на световното по футбол и необичайно топлото лято. Освен това цената на амоняка на европейските пазари в момента е ниска и химическите компании нямат стимул да възстановят работата си бързо.

Браншовите организации на пивоварите и на производителите на храни призоваха правителството в Лондон да се намеси, тъй като дефицитът нанася сериозни щети на британската хранителна промишленост. Според тях най-притеснителното е, че доставчиците на СО2 пазят мълчание по проблема. Обещано е да имат съвместно заседание в четвъртък.

Прогнозите са, че дори заводите да заработят веднага, ще отнеме около месец да се възстанови пазарът за въглероден диоксид. Очакванията са да има решение на кризата в началото на юли.