Турската централна банка има независимо управление и ще вземе всички необходими мерки за борба с инфлацията, заяви в интервю за Ройтерс турският финансов министър Берат Албайрак.
Албайрак каза още, че не очаква никакви проблеми в банковия сектор, за разлика от рейтинговите агенции, които неотдавна предупредиха, че обезценяването на турската лира може да се отрази на кредитоспособността на банките, предава БТА.
Министърът даде да се разбере, че в случай на затруднения на финансовите институции, Анкара с готовност ще окаже подкрепа. "Не очакваме никакви проблеми в банковия сектор, но ако възникне проблем, ще ги подкрепим по всякакъв начин", заяви той.
Албайрак отхвърли също и безпокойствата заради задлъжнялостта, включително в частния сектор. Той каза, че дефицитът по текущата сметка ще бъде "значително" под прогнозите за тази година и "много по-силен" през 2019 г.
Турската лира загуби около 40 процента от стойността си спрямо долара тази година заради опасенията, породени от контрола на турския президент Реджеп Тайип Ердоган над паричната политика и влошаващото се състояние на отношенията със САЩ.
Според икономистите централната банка трябва да увеличи лихвените проценти решително, за да овладее двуцифрената инфлация и да подкрепи валутата. Ердоган, който определя сам себе си като "враг на лихвите", желае да запази ниско равнището на лихвените проценти, за да задържи бума на икономическия растеж, подхранен от кредитиране.
"Централната банка в Турция е може би по-независима от тези в други страни", заяви Албайрак, зет на Ердоган. Банката ще предприеме действия "да продължи тази независимост", добави той.
По думите на финансовия министър Турция е достигнала етап, който изисква "цялостна борба срещу инфлацията".
Централната банка на Турция, която ще проведе следващото си заседание на 13 септември, обяви, че ще регулира паричната си политика предвид "значителните рискове" за стабилността на цените. На предишното си заседание през юли, противно на очакванията на пазарите, централната банка запази нивото на лихвените проценти, предизвиквайки силен спад на курса на лирата.