Според бранша заради наближаващите избори има неприемливи медийни атаки, зад които прозират политически интереси

Сайтове с неясно финансиране разпространявали фалшиви новини

Камарата на строителите в България е изпратила писмо до Виле Итала - директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), с искане за незабавна среща

Според браншовата организация причината е разпространяването на подвеждаща информация, свързана с изразходването на европейски средства. Те били свързани с изпълнението на инфраструктурни проекти, финансирани с подкрепата на европейските фондове.

От камарата търсят директора на ОЛАФ в ролята на организация, създадена със закон, представляваща строителния бранш в страната.

И посочват, че в Централния професионален регистър на строителя са вписани близо 5100, включително чужди компании, в които са заети над 250 хиляди души.

От създаването си досега камарата и фирмите в нея винаги работили, спазвайки стриктно законите в България и европейските нормативи, казват още от браншовата организация. Усилията на строителите били

насочени към

създаване на

честна и

прозрачна

конкурентна

среда и ясни

правила

в бранша. А конкурсите и обществените поръчки се провеждали съгласно българското и европейското законодателство. Вярваме, че в нашата страна съществуват достатъчно институции, които работят добре и гарантират тяхната законност и прозрачност, казват от камарата.

Бизнесът посочва притеснението си, че с оглед на наближаващите европейски избори, които през 2019 г. съвпадат и с местните в България, се появили неприемливи медийни атаки, зад които прозират политически интереси.

Сайтове, наричащи себе си “разследващи”, а всъщност работещи на принципа на пощенската кутия, с неясно и непрозрачно финансиране, разпространявали публично

фалшиви новини

срещу водещи

строителни

компании,

изградили едни от най-мащабните инфраструктурни проекти, големи работодатели и данъкоплатци.

Обвиненията срещу строителните фирми за некачествено изпълнение и непрозрачност на обществени поръчки прераснали в обвинения за злоупотреби с евросредства, за да преминат всички граници и да достигнат до зловещата манипулация за връзка с убийство на млада жена, водеща на тв предаване.

Въпреки бързата работа на следствените органи, довела до разкриването на това престъпление и задържането на извършителя, негативният отзвук в международен план към страната ни бе огромен, посочват от камарата.

Кулминацията в тази груба манипулация настъпила с внасянето на т.нар. петиция за независимо разследване и замразяване на еврофондовете, на сайта “Биволъ”. Това не била първата петиция с оклеветяващи и неотговарящи на истината твърдения на въпросния сайт.

Камарата на строителите счита, че всички договори по европейските програми са реализирани и приключили законосъобразно и под контрола и одита на българските и европейските институции.

Нееднократно, включително и на организирани съвместни събития с участие на представители на ОЛАФ, камарата декларирала желанието си за работно партньорство и намеренията си да противодейства на всички опити за злоупотреба и измами с европейски средства. И сега още веднъж заявява, че

строителите

са готови да

съдействат

на ОЛАФ

и да гарантират правомерното използване на подкрепата на Европейския съюз.

От камарата допълват, че са авторитетна организация, член на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC). Представител на ръководството е вицепрезидент на организацията.

Разпространяването на фалшиви информации уронвало престижа на българския строителен бранш, подкопавало доверието в българските и европейските институции, увреждало имиджа на България.

Това била и причината да поискат среща с Итала, защото считат, че тя ще допринесе за изясняване на обективната истина.

Българските институции и строителният бранш полагали сериозни усилия за модернизирането и развитието на страната ни, която благодарение на европейската солидарност се променяла с всеки успешно реализиран проект, ставала по-красива и привлекателна за бизнес, инвестиции и за живеене.

Организацията била готова за съвместни инициативи, свързани с прозрачността при усвояването на европейските средства.