"Опасността от Брекзит без споразумение нараства", предупреди в понеделник британският премиер Тереза Мей, принудена да отложи за неопределено време планираното за вторник гласуване в парламента на споразумението за напускане, срещнало съпротива от всички политически партии.

Последствията от вариант "без сделка", от какъвто се опасяват икономическите среди, остават трудно предвидими. Британското правителство, което вече публикува десетки технически бележки, за да подготви населението за тази вероятност, "ще работи по-интензивно върху този потенциален изход", обяви британската министър-председателка.

Ето какво би се случило след 29 март 2019 г. в случай на развод без споразумение между Лондон и Брюксел:

Мобилни телефони и банкови разходи

Една от първите осезаеми за британските и европейските потребители последици ще е роумингът - възможността при пътуване да се ползва мрежата на чуждестранен мобилен оператор. При варианта "без сделка" услугата, която в момента е безплатна за потребителите в рамките на ЕС, ще стане платена за пътуващите, които прекосяват Ламанша или ирландската граница.

Същото се отнася за ползването на карти за разплащане, при което ще има допълнителни разходи. Банковите процедури ще станат "по-бавни" според Лондон.

Клиентите на базираните във Великобритания инвестиционни банки в ЕС повече няма да могат да ползват техните финансови услуги. Много банки разкриха свои клонове на континента, за да избегнат сътресенията.

Летищен хаос

Вариантът "без сделка" би могъл да създаде истински хаос по летищата, както във Великобритания, така и в чужбина. Британските и европейските авиокомпании може да изгубят правото си да изпълняват полети между ЕС и Обединеното кралство, което ще парализира трафика.

Лондон предвижда да издаде на авиокомпаниите разрешения, за да могат те да продължат нормалната си работа, и очаква от ЕС за направи същото, но въпреки това очаква смущения при някои полети.

Движението на влака "Евростар" също може да срещне трудности, тъй като лицензите на британските железопътни компании повече няма да са валидни в Европа.

Бумащина

Хилядите компании, които се занимават с износ или внос във Великобритания ще трябва да усвоят попълването на нови митнически декларации и да се подготвят да плащат нови данъци. Лондон обяви намерение да работи с индустрията "за свеждане до минимум на забавянията и допълнителното бреме за законната търговия".

Обединеното кралство обяви също въвеждането на защитени географски наименования за продукти като шотландското уиски и сиренето "Стилтън", които досега се ползваха с аналогични европейски обозначения. Британското правителство посъветва производителите да поискат такъв защитен статут от ЕС.

Засегнати ще бъдат и пакетираните цигари: ще трябва да се въведат нови етикети с предупреждения за опасностите от тютюнопушенето, тъй като правата върху използваните сега снимки са собственост на Европейската комисия.

Лекарства и сперма

За да се подготви за всякакви ситуации, Великобритания ще добави лекарства за още шест седмици към складираните количества за три месеца, с които разполага в момента.

Страната ще напусне Европейската агенция по лекарствата, но ще продължи известно време да признава европейските тестове и процедури за сертифициране, за да избегне двойна процедура и прекъсване на веригата за доставки.

Лондон обаче повече няма да може да ползва европейските банки за сперма. Британските здравни заведения ще трябва да разработят нови споразумения и биха могли да прибягнат до внос от трети страни.

Предупреждения към потребителите

Британското правителство предупреди гражданите, че е възможно да се лишат от достъп до някои платформи за стрийминг като Нетфликс или Спотифай, след като страната излезе от единния цифров пазар.

Потребителите, които пазаруват по интернет, ще трябва да плащат повече, тъй като колетите, доставяни във Великобритания от континента, повече няма да могат да се ползват с облекчен данък добавена стойност (ДДС).

На британците, които са на почивка в Европа, може да се наложи да си извадят международна шофьорска книжка, тъй като тяхната вече може да не важи.

Колкото до транспортирането на домашни животни, то ще бъде регламентирано с по-строги санитарни регулации. Може да се наложи посещение при ветеринар да се прави най-малко четири месеца преди планираната дата на пътуването.

(БТА)

Британският премиер Тереза Мей дойде снощи в Европейската комисия, за да обясни обстановката в нейната страна и притесненията на парламента в Лондон СНИМКA: РОЙТЕРС
Британският премиер Тереза Мей дойде снощи в Европейската комисия, за да обясни обстановката в нейната страна и притесненията на парламента в Лондон СНИМКA: РОЙТЕРС