Холдингът депозира 77 млн. евро по сметка, докато се реши делото

Малко преди полунощ на 28 февруари, или ден преди изтичане на крайния срок, БЕХ и дъщерните му дружества “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” подадоха в съда на ЕС жалба срещу решението на Еврокомисията от 17 декември 2018 г. за злоупотреба с господстващо положение. С него бе наложена глоба от 77 млн. евро.

Делото в ЕК е по сигнал от 2011 г. на “Овергаз”, тогава собственици с дялове от по 50% са Сашо Дончев и “Газпром”. Дончев се оплаква на ЕК за отказ на достъп до тръбите на “Булгартрансгаз” и до газовото хранилище в Чирен. Помнят се и обиски на ЕК в офисите на държавните компании и на “Овергаз”.

След обявяване на решението на ЕК министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че от Брюксел са настоявали за приватизация на “Булгартрансгаз”. Тя каза, че от 2015 г. се водят разговори с комисията, българската страна се надявала да се постигне споразумение. Петкова заяви, че ЕК настоявала в “Булгартрансгаз” да влезе чуждестранен оператор, тоест дружеството да бъде приватизирано.

“Това за България и за българското правителство е червена линия, която не можем да прекрачим, защото газовата инфраструктура е свързана с енергийната и с националната сигурност. Компромиси не можем да правим”, заяви тя.

В следващите дни премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Томислав Дончев потвърдиха думите ѝ.

Ресорният комисар Маргрете Вестагер опроверга: “За нас беше важно само преструктурирането на компанията, така че да изчезне възможността за повтаряне на незаконните действия. Как да бъде направено това, не е наша работа”, каза тя.

На 20 декември шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов заявява, че на Брюксел са били предложени всякакви варианти за излизането на “Булгаргаз” или “Булгартрансгаз” от БЕХ, не е бил харесан нито един от тях.

В петък шефът на БЕХ Петьо Иванов заяви пред “24 часа”, че холдингът има пари да плати, предвидил го е още с емитирането на облигациите. В същото време тече процедура за избор на банка, която да издаде банкова гаранция. БЕХ ще избере начин, който му е изгоден - или кеш, или с банкова гаранция. Срокът е 19 март.

Ако се плати кеш, то парите ще стоят в сметка на ЕК, докато тече делото. Ако решението е в полза на българските компании, Брюксел ще върне парите, ако отпадне част от глобата, ще задържи онази част от нея, която съдът реши.