Основните американски фондови индекси стартират търговия на Уолстрийт в четвъртък с доста солидни понижения, тъй като инвеститорите изглежда все по-притеснени относно забавящата се глобална икономика след драматично понижените прогнози на ЕЦБ за растежа на БВП на еврозоната през настоящата година.
Индексът DJIA загуби над 250 пункта от стойността си, понижавайки се с 1,05%, широкият индекс S&P500 се понижи с 0,85%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,97%. При евентуално запазване на текущия спад, пазарът на акции на Уолстрийт се очертава да отбележи най-слабото си седмично представяне от седмицата до 21-ви декември 2018-а година, показват данни на FactSet. На този етап в рамките на текущата седмица DJIA губи 2% от стойността си, S&P500 се понижава с 1,8%, а Nasdaq Composite - с 1,9%.
Инвеститорите изглежда изненадани от предприетите от ЕЦБ доста по-агресивни от очакваното стимулиращи мерки, целящи да подкрепят слабата европейска икономика. ЕЦБ отложи поне до края на годината своето първо повишаване на посткризисните рекордно ниски лихвени ставки, като в същото време се оказа и първата голяма централна банка, която предприе нови стимулиращи политики, обявявайки, че от месец септември стартира третата си в историята програма за евтино рефинансиране на търговските банки в еврозоната (т.нар. TLTRO III).
С оглед на тези решения под най-силен натиск от продажби се намира банковия сектор, като акциите на Bank of America се понижават с 1,32%, на JPMorgan Chase - с 0,88%, на Morgan Stanleъ - с 1,4% и на Citigroup - с 1,2%.
Участниците на финансовите пазари обаче реагират най-негативно на рязко занижената прогноза на ЕЦБ за икономическия растеж в еврозоната през 2019-а година до 1,1% спрямо януарската оценка на банката за експанзия с 1,7 на сто. Само ден по-рано ОИСР също намали силно оценките си за представянето на европейската икономика през настоящата година. Това подсили притесненията, свързани със забавянето на цялата световна икономика, добавяйки нов елемент към "негативния коктейл", забъркан от търговските напрежения главно по оста САЩ-Китай, от слабият китайски икономически растеж и от все още голям несигурност относно естеството на предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз (Брекзит с или без сделка).
Новината от рано сутринта, че "Хуавей" съди американското правителство, също допринася за днешното напрежение на световните борси, тъй като това може да изложи на риск очакванията на инвеститорите за предстояща в скоро време търговска сделка между САЩ и Китай.