До 10 млн. лв. ще стига глобата за съмнителни операции, които не са докладвани на ДАНС

Вече и галериите за изкуство ще докладват за скъпи сделки на стойност над 10 хил. евро, за да се спира пране на пари. Това решиха депутатите с промени в закона, внесени от Министерски съвет.

С новите текстове търговците или посредниците в търговията с произведения на изкуството ще трябва да докладват пред Държавна агенция “Национална сигурност”(ДАНС) за съмнителни сделки. Такова задължение ще имат и аукционните къщи и тези, които съхраняват произведения на изкуството.

Сред професиите, които вече ще докладват пред ДАНС, са и тези, които предоставят счетоводни услуги или консултантски, както и посредници при

сделки с

недвижими

имоти над

10 хил. евро

Кръгът на тези, които ще следят за съмнителни сделки, се разширява и в него вече влизат и лица, предоставящи услуги за обмяна между виртуални валути и признати такива без златно покритие. Също и доставчиците на портфейли, предлагащи попечителски услуги.

Всички лица, които имат задължение да докладват пред ДАНС за съмнителни сделки и не го направят, могат да получат санкция до 10 млн. лв.

Със закона се забранява на банките да откриват или поддържат анонимни сметки, депозитни сертификати и сейфове,както и такива, наети на фиктивно име.

Промените предвиждат дилърите на виртуални валути и признати валути без златно покритие, както и попечителите да влязат в публичен регистър. Той ще се води и поддържа от Националната агенция по приходите. Редът за вписването им ще се определя от финансовия министър, а тарифите - от Министерския съвет.

За да се противодейства на прането на пари, промените предвиждат

ЕК да следи

политици на

високи постове

Всяка година ДАНС ще предоставя на Европейската комисия списък с длъжности, които се заемат от известни политически личности, които са изложени на по-силен корупционен натиск от останалите и се налага да бъдат следени с повишено внимание от НАП и ДАНС.

Всички местни и държавни органи имат 6 месеца след влизането на промените в сила да предоставят на ДАНС нужната информация за списъка, като ще имат и задължение и да го актуализират непрекъснато.

ДАНС от своя страна ще има общо 8 месеца след обнародването на закона да го предоставят на ЕК.

За Еврокомисията ще бъде изготвен и списък на органите за надзор - Комисията за финансов надзор, Българската народна банка и държавните органи, упражняващи общ надзор върху дейността на тези политици. Ведомствата ще имат 5 месеца, за да предоставят на ДАНС нужната информация за списъка.

Предстои промените да бъдат гласувани на второ четене, но това ще стане най-рано през септември.