28 са регистрираните огнища на африканска чума по свинете, от които 5 в промишлени свинекомплекси, щетата пък е 126 хил. домашни свине. Това отчете земеделският министър Десислава Танева пред Би Ти Ви.

"В нови 18 области на страната са определени 20-километрови зони за биосигурност, които не следва да останат без мерки. В шест области на страната оставаме без подобна превантивна мярка", каза Танева. По думите й хората могат до 2 август да усвоят месото за лично ползване и това, което се предприема като превенция, е в полза на самите стопани.

Над 30 села излизат на протест само в Пазарджишко. Много от собствениците имат срок до утре да умъртвят своите домашни прасета, дори и да нямат признаци на болестта.

Обясни, че положението с африканската чума в момента е много тежко. „Държавата не се е провалила, в определени области е можело да бъдат положени повече усилия“, каза Танева. Посочи, че обучение на хората за болестта е можело да бъде по-добро.

Заразата се разпространява от 2000 г. през Русия. „Това е един вектор на заразата, който навлиза в Европейския съюз, и се движи по страните в Източна Европа“, категорична бе Танева. 11 страни предимно в Източна Европа са жертва на чумата от 2012 г., като чумата не е излязла в нито една от тях. Единствено Чехия е под надзор за това, тъй като тя е предприела най-радикалната мярка за умъртвяване на всички възможни вектори дива и домашна свиня“, добави министърът. В Русия 12 г. не могат да изкоренят болестта. Първото огнище в България е регистрирано през 2018 г. – дива свиня. „Дивата свиня е резервоар и източник на заразата“, поясни министър Танева.

Според нея мерките за биосигурност са много важни, тъй като те могат да позволят отглеждане на свине в лични стопанства.