Двама са основите кандидати за покупка на “Виваком”, сделката се очаква да приключи до края на годината.
Четирима кандидати се конкурират да купят най-големия български телеком “Виваком”, научи “24 часа” от свои източници. Процедурата по продажбата бе стартирана преди няколко месеца, а инвестиционната банка “Лазард” е консултант.
“Юнайтед груп”, собственост на фондовете “БиСи партнърс” и Кей Кей Ар (KKR), и фондът “Провидънс екуити партнърс” участват със сигурност, пише американското издание “Файненшъл таймс”.
Според два източника, пряко запознати със ситуацията, и двата фонда са подали индикативни оферти и в момента се запознават със състоянието на телекома.
“Юнайтед груп”
е предложил 1,1
млрд. евро,
докато
“Провидънс” -
1,05 млрд. евро, твърдят още източниците на изданието. Очаква се “Виваком” да бъде оценен на около 1,2 млрд. евро въз основа на последните сделки в региона за телекомуникационни активи. Преди по-малко от четири години бизнесменът Спас Русев и партньорите му придобиха “Виваком” за 330 млн. евро, допълва вестникът.
“Юнайтед груп” има бизнес основно в Западните Балкани, най-вече в Сърбия. Той е стъпил там преди години с изкупуването на операторите SBB, Telemach Slovenia и Telemach BiH.
Компанията
продължава да
се разширява
чрез придобивания на местни кабелни оператори, платформи за медийно съдържание и мобилни услуги. Сега предлага телевизия и фиксирана и мобилна телефония в бивша Югославия, медийно съдържание и рекламен бизнес. Миноритарен акционер в “Юнайтед груп” е и Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР).
Фондът “БиСи партнърс”, който е основен собственика на “Юнайтед груп”, управлява активи с годишни приходи от над 35 млрд. долара. Общите активи под негово управление са на стойност над 22 млрд. долара.
“Провидънс екуити партнърс” e базиран в щата Ню Йорк фонд с фокус върху инвестиции в медии, комуникации, образование и информационни технологии. Неговата оферта за “Виваком” се смята за най-сериозна в сегашната процедура. Има инвестции в редица компании, които развиват бизнес също в кабелната телевизия и медийно съдържание.
Шведската “Модерн таймс груп”, която доскоро притежава “Нова телевизия”, продаде медийните си компании в балтийските държави на “Провидънс”. Активите, които управлява американският фонд, са за над 45 млрд. долара.
Двата фонда са отказали да коментират участието си в сделката за “Виваком” пред “Файненшъл таймс”.
Според информация на “24 часа” има още двама кандидати, но те най-вероятно няма да подадат оферти и поради това имената им не се обявяват.
Сделката за “Виваком” се очаква да приключи до края на тази година.- Ако тя е успешна, би означавало, че “Виваком” ще има шести собственик. Последната смяна на собствеността бе през 2016 г. Тогава руската банка ВТБ организира търг като кредитор на телекома. Наддаването бе спечелено от Спас Русев, който придоби 46% от “Виваком” за 330 млн. евро. Другите акционери в момета са ВТБ и кредитори на телекома.
Тогава продажбата беше оспорвана от руснака Дмитрий Косарев, но през юли лондонски съд отхвърли претенциите му.
“Виваком” е
най-големият
оператор в
България
по приходи,
като 2018 г. те са 948 млн. лв., а печалбата преди данъци е 359,8 млн. лв. Телекомът има над 3 млн. абонати, които ползват мобилни услуги, тези с фиксиран интернет са 444 000, а на телевизионни услуги - 468 хил.