Китай да увеличи вноса на петрол при ниските цени на пазара, препоръчват експерти
Степента на възобновяване на работата на малкия и средния бизнес в Китай достигна 84 процента. Това съобщи днес на пресконференция заместник-директорът на отдела за малък и среден бизнес в китайското министерство на промишлеността и информационните технологии Цин Чжихуей, цитиран от ТАСС.
"Към 15 април равнището на възобновяване на работата на малките и средните предприятия (МСП) в Китай достигна 84 процента", посочи той.
"От отраслова гледна точка нивото на възобновяване на дейност на предприятията от вторичния сектор на икономиката (включващ преработвателната промишленост и строителството - бел. ТАСС) превишава аналогичния показател за сферата на производствените услуги. Степента на възобновяване при производствените услуги обаче е по-висока, отколкото при услугите за населението", отбеляза представителят на министерството. По думите му темпът на възстановяване на хотелиерството, ресторантьорството, културата и спорта, както и на развлекателната индустрия е все още сравнително нисък, предава БТА.
Цин Чжихуей посочи и, че МСП в 25 от 31 региона в континентален Китай са възобновили работа на повече от 80 процента.
Китай трябва да се възползва от ниските цени на петрола и
да увеличи покупките на черно злато за резерва си. Това
препоръчват китайски експерти във в. "Чайна дейли", предаде
ТАСС.
Поевтиняването на петрола оказва влияние на световната икономика, а междувременно Китай, който е най-големият вносител на суров петрол в света, вероятно ще увеличи резервите си на фона на изгодните ценови условия, посочват експертите.
Това е добра възможност за страната да попълни стратегическите си резерви от петрол, тъй като зависимостта й от вноса на суровината се увеличава с всяка година, отбелязва г-жа Ли Ли, ръководител на изследователското подразделение на компанията за консултации в енергийния сектор А Си Ай Ес Чайна (ICIS China).
Китай като най-голям световен вносител на петрол и газ и втори по значимост потребител на тези енергоносители трябва да се възползва от спада на цените и да си осигури в бъдеще стабилни доставки на петрол, подчертава Ли.
Това ще допринесе за енергийната сигурност на страната, допълва тя.
Сега е най-подходящият момент да се увеличи вносът на суров петрол и да се възползваме от възможността, създадена от ниските цени, допълва Ло Цзосян от китайския нефтохимически гигант Синопек (Sinopec)
По данни на китайските митници през първото тримесечие на 2020 г. Китай е внесъл 121,16 млн. тона петрол, което е увеличение с 5 на сто спрямо същия период на миналата година. В края на 2019 година петролният внос на Китай е нараснал с 9,5 на сто до 506 млн. тона. Вносът на природен газ миналата година се е увеличил с 6,9 на сто до 96,56 млн. тона.