Топлофикациите се ядосаха на обвиненията, че предложили поскъпване на парното, при намаление на цената на газа. С предложенията за цени на топлинната енергия от 1 юли те са спазили закона, който ги задължава да го направят до 31 март. Не можели да ги определят по прогнозно поевтиняване на газа, което се случи от 1 април. Сега те прогнозират намаляване на цената. Това става ясно от съобщения от топлофикациите в София, Бургас, Враца, Велико Търново, както и от позиция на Асоциацията на топлофикационните дружества в България.

Столичното дружество е най-хладнокръвно и съобщава, че предложената от него цена от 84,74 лв. за мегаватчас е по-ниска с 11% от действащата до 31 март цена на топлинната енергия – 95,64 лв. (Според действащите от 1 април цени обаче, тя е с над 20% по-висока).
От „Топлофикация София“ поясняват, че към 1 април са изпълнили нормативното си задължения да предложат цена за новия регулаторен период, „но следва да се има предвид, че много от изходните данни в ценовия модел на КЕВР подлежат на допълнителна промяна в следващите два месеца – очаква се ново понижение на цената на природния газ. Отчетните данни за базисния период 2019 г., които също влизат в ценовия модел на КЕВР, ще се изменят, предвид ретроактивното определяне цената на горивото и на топлинната енергия.
Цените на топлинната енергия подлежат на регулаторен преглед от страна на КЕВР, при който ще бъдат отчетени всички фактори, влияещи върху формирането им, както и процедурата за възстановяване средства на потребителите на природен газ и топлинна енергия, се казва в становището им.

От топлофикацията във Враца реагират, че информацията за очаквано драстично повишение на цените няма нищо общо с реалните факти и се чувстват лично засегнати от коментарите. Поясняват, че на 31 март са подали в КЕВР заявление за промяна на цените а 2020-2021 г. „При пресмятане на стойностите нашите икономисти са използвали действащата към март 2020 г. официална цена на природния газ. Няма как да бъдем обвинени, че сме смятали с официално действащата към онзи момент цена, тъй като това е според официално утвърдената от КЕВР методика. Притивозаконно би било да правим калкулации на база „прогнозно намалени цени“ на природния газ. Да, имахме очаквания, че цените ще се намалят след 1 април, но бяхме задължени да входираме заявленията си в срок преди обявяване на новите цени, като трябваше да се съобразим с действащите цени към момента. При запазване на действащата през второто тримесечие цена на природния газ, няма причина за повишаване на цената на топлинната енергия след 1 юли 2020 г.“, пише в съобщението им до медиите.

И бургаската топлофикация се чувства засегната от коментарите за цените на парното. Оттам смятат, че направеното сравнение между цената на топлинната енергия, определена от КЕВР от 1 април и цената от тяхното заявление за новия регулаторен период е некоректно и подвеждащо. Това е така, поради факта, че в заявлението за цена на топлинната енергия е заложена действащата цена на природния газ до 31 март, която бе намалена с решение на КЕВР от 1 април. Предстои КЕВР да извърши регулаторен преглед и утвърждаване на цените на топлинна енергия за топлофикационните дружества в т.ч. и за „Топлофикация Бургас“ ЕАД, като вземе предвид редуцираната цена на природния газ до началото на новия регулаторен период, се казва в позицията им.  От дружеството призовават бургазлии да са спокойни. „Не планираме увеличение в цената на топлинната енергия. По-скоро планираме намаления“

„Ние, от „Топлофикация Велико Търново“, изразяваме нашето дълбоко възмущение от това, че през целия вчерашен ден се разпространяваше твърдение за „драстично поскъпване” на топлинната енергия, което противоречи на истината, реагират от дружеството. Заявяват, че не смятат за уместно да се извиняват, че подобно на всички топлофикационни дружества са спазили закона и регламента", пишат от компанията. Заявяват, че не могат да отразяват в предложението си неизвестни и неутвърдени бъдещи промени. Съобщават, че в знак на солидарност с клиентите си в тежките условия на борба с коронавируса предвиждат да въведат пределна цена на топлинната енергия от 1 май до 31 октомври в пъти по-ниска от действащата в момента.

„В нашето заявление за новия ценови период, резултатът за стойността на цена на топлинната енергия беше по-висок от действащата към момента, но предвид промяната в цената на природния газ от 1 април 2020 година, цената на топлинната енергия категорично ще бъде по-ниска от тази до момента“, пишат от дружеството.

И Асоциацията на топлофикационните дружества в България излезе със становище:

„През последните два дни в медиите се разпространяват манипулирани твърдения и тълкувания относно внесени в Комисията за енергийно и водно регулиране заявления на топлофикационните дружества за увеличение на цените на топлинната енергия. Категорично декларираме, че част от информацията, която беше изнесена в публичното пространство е некоректно представена. Това цели една провокация на хора, които си играят с настроението на обществото при обявяване на вдигане на цените за каквато и да е било предлагане услуга или стока. Целта е да се насади фалшивата новина, че въпреки намалението на цената на природната газ, топлината енергия ще поскъпне. Въпросното твърдение по никакъв начин не съответства на истината.

Факт е, че топлофикационните дружества са подали заявления за утвърждаване на цените на топлинната енергия за новия регулаторен период 2020-2021, но това е станало, според изискванията на закона, в края на месец март 2020 г преди вземане на решението на КЕВР за намаляване цените на природния газ. Де факто и де юре, обаче нито едно от тези ценови заявления не може да бъде одобрено в този си вид, защото самите топлофикациионни дружества изрично са написали в документите си, че разчетите са правени преди поевтиняването на природния газ от 1 април с над 42%. Тоест самите топлофикации ясно и коректно са посочили, че техните ценови намерения не отчитат поевтиняването на синьото гориво. Топлофикационните дружества не са имали възможност да отразят намалението на синьото гориво в ценовите си заявления, тъй като задължителния срок за внасянето им в енергийния регулатор по закон е 31 март, преди официалното обявяване чрез решение на новата по-ниска цена на газа.

По принцип цената на газа има най-голяма тежест при ценообразуване на топлинната енергия. Тя задължително ще бъде взета в предвид и ще доведе не само до запазване на сегашната цена на топлинна енергия, но и до намаляването й. Последното ще бъде направено след преизчислението на стойността й спрямо приетите вече по-ниски цени договорени от „Булгаргаз“. Окончателното решение за това се взима само и единствено от КЕВР“, се казва в позицията.