Ще има и компенсации от 30 лв. на работник, а за преработвателите се предлага да са 5% от приходите за 2019 г.

Министерство на земеделието, храните и горите предлага разработване на три подмерки за компенсиране на земеделските стопани, както и за предприятия, преработващи селскостопански продукти, по извънредната помощ COVID-19. Това стана ясно по време на видеоконферентна среща на зам.-министрите Лозана Василева и Вергиния Кръстева с представители на браншовите организации. На нея бяха обсъдени условията за отпускане на допълнителни средства на засегнатите сектори от пандемията. Както "24 часа" писа по мярката ще бъдат заделени 100 млн. лв. или 2% от бюджета на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Таваните за земеделските производители са до 7 000 евро, а за предприятията е до 50 000 евро. "24 часа" описа в понеделник ставките на помощта за плодове, зеленчуци, рози, винено грозде, животни и пчели. От предложените 2 варианта за зеленчуците на открито браншът е избрал този със ставка от 65 лв./дка, а не според приходите.
Министерството планира по втората подмярка COVID-2 да се подкрепят земеделски стопани за необходимостта от въвеждането на противоепидемични мерки в рамките на земеделските стопанства. Финансова помощ ще се дава на фермери, които отглеждат свине, птици и други селскостопански култури. Тя е на база средносписъчен брой на персонала за периода март-юни 2020 г. По нея стопаните ще получат 30 лв. за едно заето лице в земеделски стопанства, отглеждащи други селскостопански култури. 245 лв. ще се изплащат за едно заето лице за ферми, отглеждащи свине, а за птицефермите ставката е 430 лв.
Третата подмярка COVID-3 предвижда да компенсира малки и средни предприятия за преработка на селскостопански продукти. В предложения вариант финансовата помощ ще се дава, ако е установен спад на приходите от продажби на преработени селскостопански продукти с най-малко 20% по данни за периода март-юни 2020 г., спрямо периода март-юни 2019 г. Относно посочените месеци са получени различни предложения, които ще бъдат обсъдени. Подпомагането ще бъде 5% от декларираните приходи за календарната 2019 г.
Браншовите организации трябва в кратък срок да изпратят становища и предложения по изготвените критерии за кандидатстване по трите подмерки. Мерките и ставките ще бъдат обсъдени и със службите на ЕК.