Държавата трябвало да прецезира много внимателно подобни решения
Хиляди може да останат без работа и да има фалити на централи, ако се направи промяна в механизма за студен резерв в енегргетиката. Това твърдят експерти и енергийни анализатори. Информацията за плановете за промени в Закона за енергетиката, касаещи схемата за избор на предприятия, които да осигурят студен резерв, се появи на фона на нестихващите от седмици протести.
От години търговете за студен резерв се провеждат през лятото за период от 12 месеца. Министърът на енергетиката е отговорен за провеждането им и той е длъжен в срок до 31 юли всяка година да организира търг за новите мощности. Критерий при избора е предложената най-добра цена, като задължително трябва да бъдат гарантирани общо 650 мегавата средно на година.
Но ако въпросната промяна в Закона за енергетиката бъде приета и студеният резерв премине изцяло в ръцете на ТЕЦ "Марица-изток 2", рискът от фалит за централите, които работят само за осигуряване на студен резерв, е голям, посочват експертите. И дават пример, че предприятия като ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград от години разчитат единствено на участие в студения резерв. Те са постоянно в готовност, но без да са активирани не произвеждат енергия.
Това означава, че ако бъдат изкарани от схемата със студения резерв, целият нает персонал ще бъде уволнен и оставен на улицата. Засегнати ще са много кадри специалисти в енергетиката, които ще загубят работата си и няма да могат да осигурят поминъка на семействата си.
В извънредните обстоятелства, в които живеем, държавата е редно да проявява повече социална ангажираност към населението, както и да взима по-адекватни мерки, с които да подпомага българите и да създава нови работни места, а не да закрива производства, в които са заети хиляди, посочват анализатори в енергетиката. Освен това, когато подобен тип съоръжения не работят, възниква риск за нормалното им функциониране на системата. А собствениците им няма как да ги поддържат в готовност, без да имат източник на приходи, чрез които да инвестират в тях и да изплащат възнаграждения на персонала.
Държавата трябва да прецезира много внимателно подобни решения, защото понякога, помагаш на един, ала несъзнателно вредиш на друг, посочват експерти.