Продажбите на жилища в Турция на чужденци бележат значително увеличение след отмяната на ограниченията заради коронавируса и нормализирането на положението, показват данни на Асоциацията за насърчаване на инвестициите в недвижимости.
Само през септември чужденци са купили в Турция 5269 жилища. През първите девет месеца на тази година /януари-септември/ общият брой на купените имоти е 26 165, предава БТА.
В сравнение с август продажбите са се увеличили с 35,3 на сто, а в сравнение със септември 2019 г. с 26,1 на сто, показва статистиката.
Това е в пъти повече от периода на ограниченията зарада пандемията през месеците март, април и май, когато са купени едва 790 жилища. Тогава е регистрирано най-ниското ниво за последните седем години на купени от чужденци имоти в Турция.
Най-много жилища през септември са продадени на граждани на Иран - 908 броя, следват тези от Ирак /826/ и на трето място са гражданите на Русия с 448 купени имота.
През първото тримесечие на 2020 г., т.е. преди пандемията, иранци са се сдобили с 4165 имота в Турция, руснаци с 1895, афганистанци с 1277 и азербайджанци със 711.
Строителният сектор бе сред най-негативно засегнатите в периода на ограниченията заради пандемията. Проактивните мерки на правителството и отпусканите от банките нисколихвени кредити за покупка на жилище обаче съживиха и активизираха бранша, споделят запознати.
Очаква се тенденцията да продължи и през последното тримесечие на тази година и строителният сектор да приключи годината с над 40 на сто увеличение на продажбите, допълват експертите.
Истанбул остава фаворит за чужденците. До септември включително са били купени 11 966 жилища в мегаполиса от чуждестранни граждани. Септември бележи пик с 2370 продадени на чужденци жилища.
След Истанбул най-предпочитана е Анталия, където през септември са били продададени 1018 недвижими имота. Следват Бурса с 239 и Ялова със 168.
Предвид засиления интерес на чужденците към жилищното строителство в страната турското министерство на околната среда и градоустройството планира да открие представителства в 12 страни - Германия, Великобритания, Гърция, Австрия, Холандия, Дания, Норвегия, Русия, Белгия, Катар и Азербайджан, а също и в държави с тюркско население.