В четири района цената е вече над 1500 евро
Вече само в три района на столицата - “Люлин”, “Надежда” и “Дружба”, средната цена на жилищните имоти е все още под 1000 евро на квадратен метър. Това показват данните от проучване, поръчано от агенция “Имотека” за първото тримесечие на 2021 г.
Средната цена за София отдавна е над тази граница и през първото тримесечие на 2021 г. е нараснала с 5,16% на годишна база - от 1259 на 1326 евро за кв. м.
И в трите посочени квартала средната цена наближава 1000 евро и вероятно скоро ще мине тази стойност. През последната година това се е случило в “Хаджи Димитър” - от 990 е станала 1021 евро (виж графиката). Най-вероятно това се дължи на факта, че метрото вече стигна този квартал, а и напоследък в районите около източната част на булевард “Владимир Вазов” кипи оживено строителство предимно на жилищни, но и на офис сгради.
В два столични квартала - “Изток” и “Иван Вазов”, цената дори наближава 2000 евро. В проучването не е включен районът около “Докторски паметник”, където и тази граница отдавна е премината и според признания на брокери сделки се сключват и за 3000 евро на кв. м.
В други два района - жк “Яворов” и центъра, цените също са се устремили нагоре и са над 1600 евро. В центъра ръстът на имотните цени за последната година е най-високият възможен - 7,89%.
В центъра обаче сделките са и най-трудни и според шефката на “Имотека” Люба Атанасова от около 30 000 жилища в тесния център на София на пазара излизат едва около 150, т.е. под половин процент.
“Малкият брой оферти в района се реализира изключително бързо, често в рамките на дни. На практика зона с огромен потенциал остава без развитие”, каза тя.
Според нея причината е, че много от тези жилища принадлежат на т.нар. пасивни собственици. Обичайно това са няколко наследници, документацията по собствеността не е уредена, а и липсва консенсус за бъдещето на имота. В същото време независимо от моментното им състояние тези имоти са качествени и цената им в дългосрочен план може само да расте.
Ипотечното кредитиране продължава да е ключова предпоставка за растящата активност на пазара, се твърди в проучването.
Малко под половината от сделките се сключват с пари в брой. Повечето ипотеки за периода януари-март 2021 покриват съществен дял от стойността на сделката. Над 20 на сто от заемите представляват около 80% от цената на имота. Около 15 на сто от тях покриват между 50 и 80% от крайната стойност на сделката.
Висок процент външно финансиране се наблюдава при потребители, които предпочитат да запазят спестяванията си в условията на всеобща несигурност.
Отстъпките не са фактор на пазара и през това тримесечие, сочат данните . Над 55% от сделките се сключват без коментар по офертната цена, при около 10% компромисът е в рамките на 1000 евро, а при още 20% - до 5000 евро от първоначално обявената стойност.
Тристайните апартаменти продължват да са най-търсени в столицата - 37% от сделките са за такива жилища, следвани от двустайните, които представляват 34% от всички покупки.