Той е четвъртият по големина у нас и осигурява за втора пенсия 340 хил. българи

Комисията за защита на конкуренцията разреши на “ДЗИ - Животозастраховане” да придобие изцяло “Ен Ен Пенсионноосигурително дружество” и цялото търговско предприятие на “Ен Ен Застрахователно акционерно дружество” в София.

Решението на КЗК е от края на април, а за продажбата на четвъртия по големина пенсионен фонд у нас “24 часа” писа още в началото на февруари. Дни по-късно “Ен Ен България” потвърди, че групата е постигнала споразумение за продажбата на дружеството с “KBC Груп”. Белгийската банково-застрахователна група е собственик на ОББ, както и на “ДЗИ - Животозастраховане”. Очаква се сделката да завърши в рамките на тази година.

Според КЗК концентрацията няма да доведе до съществени промени на пазара на животозастраховане. “Този пазар е фрагментиран, с утвърдени участници, които през годините вследствие на засилената конкуренция променят своите пазарни дялове и позиции при условията на растящ като обем пазар”, пише в решението на регулатора. Според комисията след концентрацията общият пазарен дял на участниците ще бъде приблизително 30-40%, което му отрежда първо място на пазара към първото полугодие на 2020 г., но този пазарен дял е значително под европейския праг от 40% за установяване на господстващо положение.

Капиталът на “Ен Ен Пенсионноосигурително дружество” е в размер на 8 700 000 лева, разпределен в 1 450 000 броя поименни безналични акции с номинална стойност от 6 лева.

“КВС Груп” присъства в българския финансов сектор от 2007 г. През 2009 г. KBC предефинира стратегията си и включи България като един от своите основни пазари. Придобиването ще позволи на ОББ и ДЗИ да увеличат допълнително потенциала си за кръстосани продажби чрез тяхното вече добре позиционирано банково и застрахователно присъствие на българския пазар, да обслужват повече клиенти и да се възползват от икономиите от мащаб и увеличената видимост, твърдят от банковата група.

“Ен Ен България” оперира у нас от 2001 г. и е на пазара както на пенсионните фондове, така и в животозастраховането. Предишното име на фонда бе Ай Ен Джи.

Ен Ен осигурява за втора пенсия около 340 хил. българи. Към деветмесечието на 2020 г. нетните активи на универсалния пенсионен фонд са за 1,5 млрд. лева.

Фондът има и продукти в третия стълб на пенсионната система, т.нар. доброволни пенсии, и в професионалното пенсионно осигуряване. Общо в пенсионните фондове на Ен Ен в България към края на деветмесечието на 2020 г. е имало натрупани близо 1,8 млрд. лв.

В Ен Ен обаче са едни от най-големите индивидуални партиди за втора пенсия на целия пазар. Причината е, че голяма част от осигурените във фонда хора са с високи доходи и стабилна работа, т.е. не са имали прекъсване в осигуряването. Средномесечната осигурителна вноска в този фонд е 71,55 лв., което е с около 10 лв. над вноските, които влизат в останалите фондове.

Към края на деветмесечието на 2020 г. средният размер на партидата за втора пенсия в Ен Ен е бил 4345 лв. 5611,70 лв. е била средната стойност на партидите за втора пенсия във фонда на Ен Ен. Това е с близо 500 лв. повече от следващите по размер партиди на другите компании.

“Ен Ен България” има 138 служители и обслужва над 400 хил. индивидуални и 400 корпоративни клиенти на българския пазар. Оперативният резултат от бизнеса в България за 2020 г. е около 3 милиона евро.

Според съобщение на сайта на “Ен Ен България” потребителите на пенсионния фонд ще останат клиенти на същата компания и след придобиването ѝ, която ще продължи да функционира като част от белгийската банково-застрахователна група KBC у нас, но с променено наименование.

По отношение на застрахователния бизнес договорените условия по застрахователните договори няма да се променят. Поемащият застраховател остава обвързан с ангажиментите по сключените вече договори.