По големите вериги

се продават от

2,08 до 2,11 лв. за литър,

при по-малките търговци

цените се движат

от 1,96 до 2,04 лв.

Цените на горивата са паднали с 3 ст. през миналия уикенд, показа проверка на “24 часа” по бензиностанции и специализирани сайтове, следящи котировките.

По големите вериги бензинът се продава от 2,08 до 2,11 лв. за литър, дизелът е на същата цена. При по-малките търговци цените се движат от 1,96 до 2,04 лв.

Това е първото намаление на горивата за 6 месеца, след като от началото на годината котировките се качваха. В началото на януари например дизелът бе 1,80 лв., а поскъпването му досега бе с над 17%.

Качването на цените се дължи на поскъпването на петрола. От края на март досега котировките се вдигнаха с над 10 долара.

Нapacтвaнeто нa цeнитe нa гopивaтa oт нaчaлoтo нa гoдинaтa e зaкoнoмepнo cлeд cpивa им в пaндeмиятa и започналото постепенно възстановяване на икономиката, коментира преди дни председателят на петролната и газова асоциация Живодар Терзиев. Според него е твърде вepoятнo цeнитe нa гopивaтa дa ce зaдъpжaт и пpeз лeтните мeceци. Той прогнозира, че котировките на петрола от 69 - 70 дoлapa ще доведат до по-високи добиви и така няма да има значително поскъпване на суровината.

От началото на тази седмица цените на нефта започнаха леко да падат. Американският лек суров петрол слезе под 70 долара за първи път от октомври 2018 г., съобщава Bloomberg. При сорта “Брент” котировките също паднаха, но се задържаха над 71,25 долара за барел.

Въпреки моментния спад перспективите пред търсенето на петролните пазари остават с нагласата за високи цени, тъй като глобалната ваксинационна кампания срещу коронавируса продължава да набира скорост, стимулирайки мобилността.

Силното възстановяване от коронакризата в САЩ, Китай и Европа помага на петролните цени да нараснат с повече от 40% за последната година въпреки опасенията, че възстановяването остава неравномерно. От руската петролна компания “Роснефт” коментираха, че предстои недостиг при предлагането, тъй като производителите на петрол по света все по-често насочват своите инвестиции към енергийния преход, който руснаците оценяват като прибързан.

Според анализатори намалението на броя на сондажите в САЩ улеснява работата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, водени от Русия, за укрепването на пазарите. Не се очаква и увеличение на количествата от Иран.