До 31 март 2020 г. са били подадени 87 предложения в пет тръжни процедури и са изпълнени 30 проекта
България е получила 4,6 млр. евро от Европейската космическа агенция от 2016 до 31 март 2020 г. Това съобщиха от Министерството на икономиката, което ръководи и координира политиката в областта на Космоса и ангажиментите на България, произтичащи от членството в ЕС.
Страната ни била най-активна в няколко сектора - наблюдение на Земята, основни технологии и техники, подготовка на космически полети и проучвания и телекомуникации. България се включва в изготвянето на продукти или генерични технологии с потенциал за повторна употреба, продукти и услуги, отнасящи се към съществуващата европейска космическа инфраструктура, проучване на пазара, изисквания на потребителите и др.
В допълнение имаме изпълнени проекти за образователни дейности. До 31 март 2020 г. са били подадени 87 български предложения в пет тръжни процедури и са изпълнени 30 проекта.
България участва в космическите програми на Европа чрез план за европейските коопериращи държави (ПЕКС), който е задължителен преди приемането ни за пълноправен член на Европейската космическа агенция.
В момента страната ни изпълнява проекти по ПЕКС, който е удължен с година и изтича през февруари 2022 година. ПЕКС осигурява участие на наши фирми и академични организации в подбор на проекти.
Освен това се осигурява и достъп до младежките програми на агенцията за магистри и стипендианти, както и възможност за обмен на експерти, научна и техническа информация, посочват от икономическото министерство.
Изпълнението на ПЕКС обаче е обвързано с финансов ангажимент за България, който към момента възлиза на 1,4 млн. евро годишно. По-голямата част от тези средства се връщат в България като финансиране на проекти, твърдат от министерството.
През юли 2021 г. желанието на България да стане асоцииран член на агенцията възможно най-рано е било заявено на среща между министъра на икономиката Кирил Петков и представители на ЕКА. Целта на асоциираното членство е да бъдат предоставени повече възможности за българските фирми и научни организации. В Европейската космическа агенция членуват Австрия, Белгия, Чехия, Германия, Дания, Естония, Испания, Финландия, Франция, Италия, Гърция, Унгария, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Полша, Румъния, Швеция, Обединеното Кралство, Норвегия и Швейцария. Словения и Литва са асоциирани членки. В процес на придобиване на статут на асоциирани - членки са Словакия и Латвия.
Европейската космическа агенция е създадена през 1975 г., нейната централа е в Париж. Нейната цел е да обедини човешки, технически и финансови ресурси за разработване на големи космически мисии и индустриална политика за развитие на конкурентна и устойчива европейска космическа индустрия.
Агенцията не е част от органите на Европейския съюз, но изпълнява космическата програма на Европейската комисия чрез споразумения за сътрудничество.
България се присъединява като европейска кооперираща държава след споразумение от 8 април 2015 г., което е ратифицирано и от парламента. То влиза сила от 4 февруари 2016 година. (24часа)