Продължаващото разпространение на вируса SARS-CoV-2 породи цяла гръцка азбука от варианти - системата за наименуване, използвана от Световната здравна организация (СЗО) за проследяване на пораждащи безпокойство нови мутации на вируса, причиняващ Ковид-19. Някои от тези варианти позволяват на вируса по-лесно да се предава от човек на човек или да заобикаля защитата от ваксините.

Фокусът на учените в момента е върху Делта, доминиращият в световен мащаб вариант, но те следят и други варианти, които могат един ден да вземат неговото място.

Делта

Вариантът Делта, който за първи път бе засечен в Индия, засега продължава да буди най-голяма тревога. Той не само поразява неваксинираните хора в много държави, но и е доказал способност да заразява по-висок дял от ваксинираните в сравнение с предишните варианти.

СЗО класифицира Делта варианта като обезпокоителен, което означава, че той е с повишена предаваемост, причинява по-тежка заболеваемост и намалява ефективността на ваксините и леченията.

Според Шейн Кроти, вирусолог в Института по имунология Ла Хоя в Сан Диего, "суперсилата" на Делта е неговата предаваемост. Китайски изследователи са открили, че хората, заразени с варианта Делта, имат в носа си 1260 пъти повече вирусни частици в сравнение с оригиналния вариант на вируса. Някои изследвания в САЩ показват, че "вирусният товар" на ваксинирани хора, заразени с Делта варианта, достига същите нива както при неваксинираните заразени с варианта, въпреки че според учените са необходими повече изследвания в тази насока.

На първоначалния коронавирус му бяха нужни седем дни, за да предизвика симптоми, а Делта вариантът може да причини симптоми два-три дни по-бързо, което дава на имунната система по-малко време да отговори на атаката.

По всичко личи, че Делта вариантът продължава да мутира, като се появяват съобщения за откритието на нов Делта плюс вариант, тоест подвариант, при който има допълнителна мутация, която е показала способност да заобикаля имунната защита.

Индия класифицира Делта плюс като обезпокоителен вариант през юни, но засега нито СЗО, нито Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ са предприели тази стъпка. Делта плюс вариантът е бил засечен в най-малко 32 държави, според базата данни за Ковид-19 с отворен достъп Outbreak.info. Експертите смятат, че все още не е ясно дали той е по-опасен.

Ламбда - вариант, вървящ към отслабване?

Ламбда вариантът привлече внимание като потенциална нова заплаха. Според някои експерти по инфекциозни болести, обаче, тази версия на коронавируса, която за пръв път бе засечена в Перу през декември, вече върви към отслабване.

СЗО класифицира Ламбда варианта като подлежащ на интерес, което означава, че се подозира, че той носи мутации, които причиняват промени в предаваемостта или по-сериозна заболеваемост, но това все още подлежи на проучване. Лабораторни изследвания показват, че вариантът има мутации, които му позволяват да устоява на антителата, създадени от ваксините.

Според доктор Ерик Топол, професор по молекулярна медицина и директор на Института за изследване на генетичната транслация Скрипс (Scripps Research Translational Institute) в Ла Хоя, в Калифорния, процентът на нови случаи на заразени с Ламбда варианта, докладвани от базата данни на международната инициатива за споделяне на научна информация GISAID (Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data), която следи вариантите на вируса SARS-CoV-2, спада - знак, че вариантът върви към отслабване.

В неотдавнашна дискусия с Центровете за контрол и превенция на заболяванията, експерти казаха, че Ламбда вариантът не изглежда да води до увеличена предаваемост и ваксините изглежда се справят добре с него, разказва доктор Уилям Шафнър, експерт по инфекциозни болести в Медицинския център на университета "Вандербилт", участвал в дискусията.

Б.1.621 - Този, който трябва да се следи

Б.1.621 вариантът, който за първи път беше засечен, когато предизвика голямо повишаване на броя на инфекциите в Колумбия през януари, все още няма име от гръцката азбука.

Европейския център за контрол и превенция на заболяванията го определи като вариант, подлежащ на интерес, а Службата за обществено здравеопазване на Англия описва Б.1.621 като вариант в процес на проучване. Той носи няколко ключови мутации, свързани с повишена предаваемост и намалена имунна защита - Е484К, N501Y и D614G. Според правителствен доклад, досега в Обединеното кралство са били установени 37 вероятни и потвърдени случая на зараза с него. Вариантът е бил идентифициран и при редица пациенти във Флорида.

Още варианти, които могат да се появят?

Доктор Антъни Фаучи, главният медицински съветник на Белия дом, наскоро предупреди, че САЩ може да имат проблеми, докато повече американци не се ваксинират, тъй като голям брой неваксинирани хора, биха дали на вируса по-голяма възможност да се разпространява и мутира в нови варианти.

Застъпници за нуждата от по-широкото разпространение на ваксинационни дози от богатите към бедните страни посочват, че подобен сценарий може да доведе до неконтролируемо развиване на нови варианти сред населението на по-бедните страни, където много малка част от хората са ваксинирани.

Ключов проблем е, че наличните ваксини спират тежкото протичане на болестта, но не предотвратяват инфекцията, казва доктор Грегъри Поланд, учен, изследващ ваксини в клиниката "Майо". Това е защото вирусът е способен да се възпроизвежда в носа дори при ваксинираните, които след това разпространяват болестта по въздушно-капков път.

За да бъде победен SARS-CoV-2, ще е нужно ново поколение ваксини, които също така блокират предаването, казва Поланд. Дотогава светът ще остане уязвим на нарастването на нови варианти на коронавируса, допълват Поланд и други експерти.