Министър Кирил Петков и ДКК в спор дали шефове на компанията са сменени според правилата
Незаконни ремонти на язовири за милиони левове се очаква да обявят днес министрите на икономиката Кирил Петков и на регионалното развитие Виолета Комитова. Двамата дават съвместна пресконференция, за да съобщят кои са обектите и нарушенията при тях.
В сряда Петков заяви, че са намерени незаконни действия в Държавната консолидационна компания (ДКК), но не уточни какви са те. “24 часа” научи, че става въпрос за язовирите, които бяха прехвърлени към ДКК, а от бюджета бяха дадени 500 млн. лв. за ремонтите им.
Изпълнението бе възложено на държавната фирма “Монтажи” с ин хаус поръчка. Компанията трябва да ремонтира 257 язовира, но това е направено само за 10 от тях. Според справка на “Монтажи” се работи по още над 100, но нито един не е завършен през последните близо три месеца.
Всъщност самата държавна компания не работи пряко по водните съоръжения, а е превъзложила поръчката на частната “Ковел-Про”, като договорът с нея е за 367 млн. по 134 договора.
Според Кирил Петков в дейността на ДКК имало редица нарушения и това станало причина за промени в ръководството на компанията. Всички тези процедури без търг и конкурс, които са текли, за нас са недопустими, заяви министърът и допълни, че са назначени двама нови независими членове на борда на директорите. “Моите назначения са напълно законни като принципал”, уточни Петков.
От ДКК обаче твърдят, че новите шефове са избрани в нарушение на закона. Съветът на директорите и изпълнителните директори трябвало да се назначават само след конкурс.
Компанията публикува на сайта си позиция, в която се казва, че дружеството не работело с публични средства, но ползвало средства от бюджета, не харчело пари на данъкоплатците, не разчитало на субсидии.
“Държавата влиза в ролята на инвеститор, който целево увеличава капитала на ДКК. Това са по същество оборотните търговски средства, които ДКК влага в дружествата си, като им възлага поръчки с цел оздравяване и печалба, която после се връща обратно към държавата. В нито един етап от процеса няма средства, които изтичат, няма загуби за данъкоплатците и държавата - парите, спечелени от дружествата след извършване на дейности в полза на различни собственици на държавно имущество, се въртят в икономиката”, се казва в позицията. При нужда се вземали кредити, но само от ББР, за да нямало риск за предприятията. От дружеството напомнят, че всички решения, свързани с него, се регламентират от законите и от решенията на правителството.
На заседанието си в сряда правителството прие и стратегията “Общини без корупция”. При нея ще се връчва сертификат, която да удостоверява, че няма корупционни практики в съответната община. Според Петков това ще помогне за привличането на повече чуждестранни инвеститори. В пилотния проект вече заявили участие четири общини - Бургас, Русе, Видин и Благоевград.