Днес обявяват нови компенсации
Правителството и енергийни експерти търсят спешно варианти, с които, ако не е възможно да се размине вдигането на цените на тока и парното, то поне да се смекчи.
От няколко високопоставени източници “24 часа” научи, че в понеделник до късно вечерта са продължили разговорите за нова схема за подпомагане на бизнеса. Каква договореност е била постигната, ще обяви днес енергийният министър Александър Николов.
Премиерът Кирил Петков заяви, че ще има компенсации за бизнеса, но не на калпак, както беше за октомври и ноември, което струваше 450 млн. лв. от дивидента, който плати АЕЦ “Козлодуй”.
Идеите на кабинета за обезщетения е да има ценови коридор с долна и горна граница. Тоест, ако фирма има дългосрочен договор на цена от 200 лв., а долната граница за подпомагане е 150 лв. за мегаватчас, тя да получи 50 лв. Горната граница може да бъде средната цена на базов товар на борсата на месеца. От бизнеса обаче са против да има горна граница, тъй като цените на борсата вървят нагоре.
Според запознати възможности за по-малко поскъпване на тока за бита ще се търсят в няколко насоки. Едната е премахване за известен период на таксата “задължение към обществото”, защото пазарната цена на тока сега е много по-висока от тази по дългосрочните договори. Но нулева такса вече е отразена в предложението, което направи КЕВР преди мораториума за вдигане на тока за бита средно с 11,5% от 1 януари.
Другата възможност е да се използват приходите от продажби на въглеродните квоти. Очакванията са, че заради рекордните им цени държавата ще вземе близо 1,6 млрд. лева, а ЕС позволява тези средства да се използват за компенсиране на потребителите. Третата опция е използване на средствата, които се събират от таксата от 5%, която плащат всички производители на ток във фонда за сигурност на енергийната система.
Източник за компенсации и натискане на цените е и печалбата на енергийните дружества. Информирани заявиха, че е важно, че има воля това да стане бързо и ефективно и по правилния начин.
Относно цената на парното резерви ще се търсят в увеличаване на доставките на азерски газ. В момента той е с близо 60% по-евтин от руския. Според прогнозата на КЕВР преди мораториума парното в София например трябваше да поскъпне с 30%.
По-големи количества азерски газ ще могат да влизат през газовата връзка с Гърция. До месеци тя ще бъде завършена, преодолени са някои затруднения и закъснения в доставките, предизвикани от пандемията.
Това стана ясно в поноделник след срещата на премиера Кирил Петков с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, който е на първо посещение в България и е първият гост на правителствено равнище на българския премиер от встъпването му в длъжност.
Двете страни са обсъдили възможностите за внос и износ на енергия на фона на факта, че пикът на потреблението в Гърция е през лятото, а у нас - през зимата.
На корпоративно ниво “Булгаргаз” всяка седмица разменя кореспонденция с азербайджанската компания. Отговорът е, че се доставя каквото може, а когато се осигури точка при Комотини в Гърция, азербайджанската компания осигури и целите количества. В момента България получава над 30% от договорените 1 млрд. куб. м. годишно.
Президентът Румен Радев разговарял на 16 декември в Брюксел с колегата си от Азербайджан Илхам Алиев. Увеличаването на доставките по временния маршрут, преди да е готова газовата връзка с Гърция, е на политическо ниво, казаха запонати.
Цените на електрическата енергия са огромен проблем не само за България, но и за целия ЕС, заяви Радев в понеделник. Според него трябва да се вземат всички необходими мерки, които да облекчат домакинствата и небитовите потребители, но в рамките на закона.
Радев посочи, че чрез мораториума ще се избегне натоварването на потребителите с цената на проблемите, натрупвани с години в енергийната система. Не трябвало да се допуска след края му да има непредвидени проблеми в системата.