На 1 януари в сила влезе Споразумението за регионално всеобхватно икономическо партньорство (RCEP), с което се установява зоната за свободна търговия с най-голямо население, най-мащабна икономика и търговия и най-голям потенциал за развитие в света. Тя обхваща 2,2 млрд. души, а нейният БВП заема 30% от световния. Първите държави в зоната са шест страни-членки на АСЕАН, Китай, Япония, Нова Зеландия и Австралия. Южна Корея ще се присъедини към Споразумението на 1 февруари тази година.

Влизането в сила на RCEP ще ускори икономическата интеграция в региона, ще се разшири пазарът на страните в него, както и ще предостави по-добра бизнес среда и повече възможности за инвестиции. 90% от продуктите в региона постепенно ще постигнат нулеви тарифи. Конференцията на ООН за търговия и развитие е на мнение, че RCEP ще се превърне в „нов център за глобалната търговия“, което очевидно ще повиши увереността за възстановяването на световната икономика.

По-важното обаче е, че влизането в сила на RCEP отразява силното желание на международната общност за отваряне, сътрудничество и свободна търговия. Това е пълна победа на многостранността над протекционизма. На фона на днешната глобализация световната търговия вече се интегрира дълбоко. Влизането в сила на Споразумението още веднъж доказва, че няма да има пазар за протекционизма и едностранността, а мултилатерализмът и свободната търговия ще бъдат тенденция за развитието.