Земята ще получи огромен фойерверк през новата година след като 20-тонен космически боклук, резултат от проваленото изстрелване на руска ракета "Ангара", ще навлезе в атмосферата до броени дни.

Новината бе съобщена от журналиста Ленърд Дейвид, като се позова на руския официоз Московски комсомолец.

Напомням на читателите, че злополучното изстрелване бе осъществено на 27-ми декември. Макар че трите основни степени на "Ангара" свършиха работата си успешно, горният ускорителен блок "Персей", производен на класическия "Блок Д", не успя да осъществи второто от три планирани запалвания. Като резултат блокът и 20-тонният макет на спътник останаха заклещени в опорна орбита, която е нестабилна, вместо в предвидената геостационарна орбита.

"Блок Д" е историческа степен - разработена е през 60-те години за съветската лунна ракета "Н1". Впоследствие степента е адаптирана за ракетите "Протон", а днес - за новото ракетно семейство "Ангара". Макар че СССР никога не успява да изпрати човек на Луната, "Блок Д" е използвана широко за изстрелването на множество исторически мисии, в това число на съветските спускаеми роботизирани експедиции до Венера и на марсианските "Фобос 1" и "Фобос 2" през 80-те години на миналия век, а през 2019 година - и на амбициозния руски телескоп "Спектр-РГ".

Но уви, "Блок Д" и производните му степени не се славят с високата си надеждност. Заради авария, свързана с него, е загубена мисията до Червената планета "Марс 96" през 1996 г., както и три навигационни спътника "ГЛОНАСС" през 2010 година. Аварията от декември 2021 г. е поредната, свързана с "Блок Д".

Според Ленърд Дейвид 20-тонният боклук ще падне на Земята през следващата седмица, някъде около петък. Все още обаче не е ясно дали отпадъкът ще изгори над океана или над суша. Дано да не е над населени места.