В 28 от 31 изследвани вафли има съдържание на палмова мазнина, а в 5 от тях палмовото масло е основен компонент. Това сочи изследване на "Активни потребители", представено по Би Ти Ви.
Има и още нещо по-лошо - само две или три от вафлите са написали коректно, че това е хидрогенирано палмово масло, обясни Богомил Николов от "Активни потребители". Натуралното такова масло е течно при стайна температура, тогава всичко е наред. Но се влага хидрогенирано, т.е. обработено така, че да е в твърдо състояние и точно това е вредно за здравето, а производителите не изписват тази плашеща думичка, каза той.
Това не са забранени продукти все още, за съжаление. ЕС прие регламент, ограничаващ до 0,5% от общото тегло на продуктите влаганите палмови мазнини, но има отлагателен период, обясни Николов. Захарта е другата основна част от съдържанието.
Вафлите по традиционна рецепта не се правят с млечни компоненти, сега се добавят, вероятно е от значение за вкуса. Става дума за сухо мляко, суроватка и др. Затова се водят в групата на млечните продукти. Хранителната полза може би е ОК, но тук има риск, защото смесването на тези млечни съставки със захар и обработката им при висока температура може да води до образуване на канцерогенни вещества, казва експертът.
Над 50% захар има при някои от продуктите. Изкуствените подсладители също са част от добавките.
Агенцията по безопасност на храните не засича опасни вафли, подчертаха водещите на Би Ти Ви. Не всичко разрешено е безвредно, обясняват обаче от организацията на потребителите.
Изписването на Е-номерата вече се избяга, за да не паши хората - това е нова мода, отделно шрифтът е много труден за прочитане, посочи друга тенденция Николов.