Марин Шишев от "Продължаваме промяната" беше наказан със "забележка" заради викане в залата от задните редове

5 часа продължиха дебатите и процедурните хватки по Закона за водите, който уреждаше прехвърлянето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ)  от Министерството на образованието към това на околната среда и водите. В крайна сметка депутатите не стигнаха до финалните текстове на закона заради изтичане на времето на пленарното заседание, като приети бяха текстовете до трети параграф. 

След няколко почивки от половин час и спорове кога правилникът позволява да се вкарват предложения по законопроектите и кога не, спорове може ли да се прекратяват дебатите или не, стигна се и до викане в зала от задните редове, заради което Марин Шишев беше наказан със "забележка" от председателят на парламента. 

Първоначално поправките бяха поместени в Закона за държавния бюджет, но вчера бяха гласувани от екокомисията в Народното събрание именно в Закона за водите на извънредно заседание. От ГЕРБ и „Възраждане“ отправиха критика към управиляващите, че промяната е отпаднала от преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета за годината и е внесена неочаквано в Закона за водите.

"Много странно" защо със Закона за водите, ами той си е там, вие сте го сложили там, обърна се министър Борислав Сандов към ГЕРБ. По думите му сега преместването на НИМХ е логично.

Реформата предизвика вълна от недоволство, вчера и днес в знак на протест НИМХ свали прогнозата за времето от сайта си, а днес се очаква да спре и подаването на информация към медиите, обяви директорът на Института Христомир Брънзов тази сутрин в ефира на БНТ.  

По време на дебатите проф. Андрей Чорбанов от ИТН Институтът напуснал системата на БАН с основната логика, че не се занимава с научна работа. Чорбанов допълни, че НИМХ следва да бъде именнно в екоминистерството.

Според бившия образователен министър на ГЕРБ Красимир Вълчев предложението за преместването на НИМХ е в нарушение на правилника. Института ще бъде принизен и лишен от участия в научните програми, смята Вълчев и нарече реформата "наказателна акция".

Министър Борислав Сандов от своя страна заяви, че това не било назакателна акция. "Ако беше щях да кажа че в БАН има вече Институт за климата и водите и щях да кажа "нека тук да си остане само хидрометеорологична организация", без да пише научна организация., каза Сандов.

Научната дейност в областта на климатологията трябва да се засили, подчета още Сандов.

Чорбанов също репликира колегата си от ГЕРБ Красимир Вълчев: "НИМХ излезе от състава на БАН, като те взеха спорно чисто юридическо решение, излязоха с нещо като въстание и бяха подкрепени тогава от правителството. Защо трябва институтът да се регулита от МОН, което много по-малко касае дейността на Инстутта, вместо от ресорното министерство?", запита Чорбанов.

Две предложения от групата на "Възраждане" пък бяха отвхърлени още от комисия с аргумента, че излизат от обхвата на приетия на първо гласуване законопроект. Те бяха свързани с изваждане от задълженията на басейновите дерекции да администрират микро съображения за подземно водохващане за лични нужди и да черпят до 10 кубика вода на ден.

Сайтът на НИМХ днес
Сайтът на НИМХ днес