Цените на петрола се понижиха днес в азиатската търговия, след като бяха оповестени планове за среща на между президентите на САЩ Джо Байдън и на Русия Владимир Путин по въпроса за кризата с Украйна, предаде Си Ен Би Си. Същевременно се засилват и перспективите за постигане на споразумение между Иран и Запада за иранската ядрена програма и съответно, за връщане на иранския петрол на пазара, съобщава БТА.

Сортът Брент, който е референтен за Европа, поевтиня със 73 цента или 0,8 на сто до 92,81 долара за барел, след като в ранната сесия скочи с над 1 долар до 95 долара за барел.

Американският лек суров петрол отстъпи 52 цента или 0,6 на сто до 90,55 долара за барел след пик от 92,93 долара за барел.

Петролните пазари са белязани от силна нестабилност през последния месец заради опасения от руска инвазия в Украйна, което би могло да наруши доставките на черно злато. Растежът на цените обаче е ограничен от перспективите за връщане на пазара на над 1 млн. барела ирански петрол дневно.

Заявките за транзит на руски газ през територията на Украйна остават ниски и отговарят на средния показател за януари. Това сочат данни на Оператора на газотранспортната система на Украйна, цитирани от ТАСС.

От 1 до 20 февруари през украинска територия са транспортирани около 46,5 млн. куб метра руски газ дневно. Резервираните транзитни мощности за днес са 50,4 млн. куб метра.

Тези цифри означават, че транспортът на руски газ през Украйна от 1 до 20 февруари (около 1,39 млрд. куб метра) е с около 38 процента по-нисък спрямо същия период на 2021 година, и с 37 процента по-висок спрямо първите 20 дни на януари 2022 година.

Прекият пренос на газ на "Газпром" в посока Германия по тръбопровода "Ямал-Европа" остава спрян. Руският холдинг прекрати подаването на синьо гориво по съоръжението към европейските потребители на 21 декември миналата година заради липсата на заявки.

Транспортът по газопровода "Северен поток-2" е намалял с 6,4 процента спрямо началото на февруари, но остава над средното януарско равнище.

"Газпром" съобщи по-рано, че от началото на годината е намалил износа на газ в страните извън Общността на независимите държави (ОНД) с 35,5 процента (или с 9,8 млрд. куб метра) до 17,9 млрд. куб метра. Според данните на холдинга обаче среднодневният износ на газ през февруари нараства с близо 18 процента спрямо януарските показатели.