Общинският съвет в Бургас не разреши "ЛУКОЙЛ Нефтохим" да мине към територията на община Камено.

Такова предложение за корекция на границите бе направено от кмета Жельо Вардунски, но местните парламентаристи в морския град едонодушно го отхвърлиха. Мотивите на каменския кмет бяха, че с това се възстановявала една историческа несправедливост, тъй като преди 1960 г. част от днешните територии на рафинерията попадали в територията на Камено.

Против предложението му обаче се обяви и кметът на Бургас Димитър Николов.

"Обръщам се към Вас като кмет. Ясно е, че решението, което ще вземем, няма да се хареса на община Камено и че ще продължат по административен и съдебен ред да бранят своите права. Ние нямаме никакво основание да променяме своите граници. Запознах се с цялата фактология в исторически план и с решението за създаване на Нефтозавода преди години. Предлагам единодушно да отхвърлим предложението на община Камено", заяви Димитър Николов, подкрепен и от председателя на общинския съвет Севдалина Турманова.

Становището на бургаските съветници за отказ от прекрояване на границите на двете общини ще бъде изразено на специална комисия между Камено и Бургас. За свой представител в нея морският град избра арх. Петър Статев.

"Всички колеги изразяваме несъгласие. Според закона за кадастъра землищната граница трябва да е по реки, дерета структурни линии на терена и минимален брой чупки. Факт е, че към момента тя не отговаря на някои условия, тъй като пресича съществуващи сгради и поземлени имоти. Но предложението на община Камено не отговаря на проектното решение да има минимален брой чупки. В проектното предложение са над 100, а сега са само 2", обясни арх. Статев.

Предложението на Камено е Бургас да се откаже от 1500 дка земя, върху която се намира част от "Нефтохим". Тя е граничеща с бургаския кв. "Долно Езерово".

"Приемам решението на общинските съветници в Бургас, но най-вероятно ще го оспорваме в съда. Не искаме да заграбваме чужда земя, просто искаме да възстановим една историческа несправедливост. Според поземлените архиви на ТКЗС-тата отпреди 1960 г. тя е на Камено. И сега по-голямата част от близо 7/8 от комбината попада в наша територия. Не може едно стратегическо за страната предприятие като "ЛУКОЙЛ Нефтохим" да се намира в границите на две общини", заяви кметът на Камено. Той твърди, че искането му не било продиктувано от финансова изгода за общината.

"Ако заводът мине изцяло към наша територия ще получим едни 100 000 лв. от местни данъци и такси повече - с тях няма да забогатеем", заяви Вардунски.

При обсъждане на предложението му в общински съвет на Бургас се чуха подмятания към Камено да вземе и вредните емисии от завода като толкова много го иска.