Всяко жилище в новопостроена жилищна сграда ще трябва да има поне един балкон с ширина 150 и дължина 150 сантиметра, т.е. да е минимум 3 квадрата. Това предвижда променената наредба за достъпна среда, която регионалното министерство пусна за обществено обсъждане. Правилата

ще важат от

края на май т.г.

и ще се отнасят само за сгради, чиито проекти са внесени за одобрение след тази дата, уточниха от министерството.

Изискването обаче е изрично само по отношение на ширината от 150 сантиметра, тъй като толкова трябват за инвалидна количка. Ако ширината на балкона не може да е толкова, строителят трябва да предвиди 150 см във вътрешното пространство на помещението, пише в новия текст на наредбата.

Тези и други изисквания за достъпна среда влязоха в сила през март 2021 г., но тогава това възбуди недоволството на строителни предприемачи и проектанти, защото не им бе даден преходен период.

Строителите дори заявиха, че новите изисквания ще оскъпят цената на квадратен метър жилище с 30-40%. В онзи вариант на наредбата например се изискваше, ако в една сграда има над 30 жилища, на партера задължително да има апартамент за хора с увреждания, т.е. с широки коридори, широки тоалетни и т.н.

Когато дойде служебното правителство, министър Виолета Комитова отмени наредбата и създаде работна група с бранша за поправяне на текстовете, които се публикуват сега.

Ново изискване например е, ако сградата е до 5 етажа и не е предвиден асансьор, да има вертикална подемна платформа. Не може да има и прагове и неравности, по-високи от 2 сантиметра, включително и на монтираната дограма.

В повечето случаи изискванията за достъпна среда за хора с увреждания остават, но на строителите се дават и алтернативни възможности, така че да не се натоварват финансово.

В миналогодишната наредба например се изискваше рампите за инвалидни колички да са с отопляема повърхност. В новите текстове е уточнено, че това важи само там, където има електрозахранване.

Освен това в предния вариант се изискваше в многофамилните жилищни сгради да има повече общи части, по-големи коридори, по-големи врати, бани и тоалетни в жилищата, така че хората с увреждания да могат лесно да ги ползват. В същото време нямаше определение какво е многофамилна жилищна сграда.

Според новите текстове това е жилищна сграда, в която има над 30 апартамента. Освен това изискванията за повече простор

важат само за

жилищата,

които са

предназначени

за хора с

увреждания,

а не за всички. Миналата година браншът твърдеше, че точно изискванията за повече общи части и по-широки коридори и врати намаляват полезната площ на жилищата, което всъщност води до оскъпяването им, без това да е от особена полза за хората с увреждания.