Според председателя на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев картината в България със заетостта на хората с увреждания е плачевна, далече сме от европейските стандарти, малко се работи по повишаване на квалификацията на хората и оборудването на работните места. Долапчиев каза това по време на заседание на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика. На заседанието се провежда среща с организации на и за хора с увреждания във връзка с усъвършенстването на законодателството по предоставяне на социални услуги, лична помощ и социално подпомагане на хора с увреждания.

Той посочи, че хората с увреждания са сериозен резерв на пазара на труда, който може да се включи пълноценно в различни етапи на производствени процеси, като те от потребители на блага могат да се превърнат в създатели на блага. Трябват сериозни крачки в тази посока, допълни Долапчиев.

Председателят на Националното сдружение на работодателите на хора с увреждания Маринела Ангелова посочи, че субсидиите за предприятията драстично са намалели, като те са за техническо оборудване на предприятията, а не за самия човек. По думите на експерта за ръководителите на предприятията има доста трудности, тъй като при изискване за 30 процента хора с увреждания в специализирано предприятие, от 100 човека, 30 са хората с увреждания. Ръководителите трябва да са и психолози, да реагират адекватно медицински, тъй като вече няма и медицински пунктове в предприятията. На някои от работниците им е трудно да издържат осемчасов работен ден, трябва да се реагира при такива случаи.

Работодателите посочиха, че имат и сериозни трудности при поемането на първите три дни болнични. Те смятат, че поне за този тип предприятия трябва да се промени законодателството.

Георги Колев от Съюза на инвалидите в България поиска промени в отпускането на целева помощ за покупка на лично моторно превозно средство и за преустройство на жилищата. В момента хората имат право на целева помощ за покупка на лично моторно превозно средство до четирикратния размер от линията на бедност за съответната година, ако средно месечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от линията на бедност. Предложението на организацията е право на достъп да имат хората с доход по-нисък от двукратния размер на линията на бедност. От 38 500 правоимащи, през 2020 година са се възползвали едва четирима, каза Колев. Самотно живеещ не е могъл да покрие тези критерии при минимална работна заплата от 610 лева тогава.

Едва 23-ма са получили и помощ за преустройство на жилището поради същата причина.

Колев поиска и увеличаване на финансовата подкрепа по Закона за хората с увреждания за хората с от 50 до 70,99 на сто степен на увреждане, която в момента е в размер седем на сто от линията на бедност, тя да стане поне двойна.

Председателят на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева говори по законите от името на национално представителните организации. Тя посочи, че на Закона за социалните услуги трябва да се даде време, твърде е нов, за да му се прави оценка. Необходимо е да се разработи националната карта на услугите, за да се види как са разделени социалните услуги в страната, посочи тя. За нея е реалистично в средата на 2023 година да се прави оценка на действието му. Според нея в Закона за социалното подпомагане трябва да се работи за всички групи, тъй като той касае всички уязвими групи, на хората с увреждания би трябвало да се помогне да се включат активно в социалния живот, а не да са потребители само на помощи. Според Събева е важно заложеното в Закона за личната помощ да кореспондира с другите закони, за да може подкрепата да е адекватна.

„Проблемът е, че когато се създават политиките за хората с увреждания, се работи на парче, не се вижда къде има недостатъци, къде има липса на подкрепа и къде има повече, отколкото трябва“, каза Събева.

Сериозен е проблемът с медицинските изделия, с преминаването им към здравната каса, в момента не се предоставят никакви, а какво остава да са индивидуализирани, допълни Веска Събева.

Председателят на социалната комисия Искрен Арабаджиев заяви, че настоящето Народно събрание ще направи сериозни промени в подобряване на законодателството за хората с увреждания, но за целта е важно да се чуят мненията на всички организации, институции. Това е първа среща по темата, предстоят и други.