Износът на ток се пренасочи към Румъния, показват оперативните данни на Електроенергийния системен оператор. В 18 ч в петък потокът към северната ни съседка беше 1261 мегавата. За сравнение - единият блок в АЕЦ "Козлодуй" е 1000 мегавата.
През целия ден износът към Румъния беше между 1100 и 1200 мегавата. Експортът към другите съседни държави б между 100 и над 300 мегавата.
В туитър бдителен гражданин предположи, че е възможно след завземането на Запорожката АЕЦ от руснаци българският ток, изнесен в Румъния, дя заминава за Украйна.
От няколко дни е такъв потокът към Румъния и няма общо със Запорожката АЕЦ, коментира шефът на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев. Заради войната товарът на електроенергийната система на Украйна е паднал, изключват се мощности заради спрялата индустрия и ниското потребление на бита. Вероятно е спрял и износът към Румъния и затова румънците купуват от нас.
Това е добре за производителите на електроенергия в България, защото потреблението намалява и се замества с по-висок износ, коментират в енергетиката.
Дори с ден на доставка 5 март, който е събота, цените държат сравнително високи нива - у нас са 339 евро за мегаватчас, в Румъния са 350 евро, в Гърция - 345 евро.
В цяла Европа цените варират между 367 евро, най-високите, в Испания и Португалия и 335 евро в Сърбия. Изключение е Полша, с цена от 168 евро за мвтч. Евтино е в държавите на Скандинавския полуостров и трите прибалтийски държави, като рекордът е за Финландия - 84 евро за мегаватчас.