Румънският премиер Николае Чука заяви, че без съмнение войната в Украйна ще има икономически последици и върху Румъния, но твърдо увери, че не съществува риск страната да остане без газ, съобщава телевизия Диджи 24.
В интервю за телевизията снощи Чука обяви, че това лято или най-късно в края на годината ще влезе в експлоатация газовият интерконектор между Гърция и България, както и че Румъния ще може да внася американски втечнен природен газ. Той добави, че до два месеца парламентът ще приеме закон за офшорните залежи, който ще проправи пътя към добива на газ от Черно море, предаде БТА.
"Не мога да кажа, че няма да ни боли, не мога да кажа, че няма да има отражения, но не мога да кажа и какви ще бъдат конкретните ефекти в момента", заяви Чука на въпрос как ще се отрази на румънската икономика войната в Украйна и санкциите, наложени на Русия.
Попитан дали има риск Румъния да остане без газ, Чука категорично отрече такава вероятност. Той уточни, че Румъния внася около 20 процента от необходимите й количества газ, което в близко бъдеще може да става чрез интерконектора Гърция-България.
"Имах срещи и разговори с премиерите от страните от региона, гръцкият премиер Мицотакис беше в Букурещ, с премиера на България говорихме по телефона (...) Държим връзка и имаме като първа цел откриването на газовия интерконектор между Гърция и България, което ще стане през юни, така че най-късно през октомври или в края на годината ще можем на практика да получаваме газ през този интерконектор, а тогава има възможност да използваме и втечнен природен газ, доставян през терминала в Александруполис", посочи Чука.
На въпрос кога Румъния ще може да добива газ от Черно море, премиерът каза, че лидерите на управляващата коалиция са се ангажирали законът за офшорните залежи да влезе в парламента "до месец, два".
В края на миналата година министърът на енергетиката Виржил Попеску заяви, че се очаква добивът на газ от Черно море да започне през тази година и да нараства с времето, като се очаква количествата да достигнат 10 милиарда кубически метра газ годишно, което почти напълно покрива настоящото потребление на страната.