Олио на цена като в богата Швейцария докара  проверка за спекула и картел

Няма да позволим на малцина да станат милионери за дни, предупреди Нинова

Производители задържат суровината и очакват да спечелят от поскъпването

Цената на олиото в България гони европейски рекорд, след като в последните дни по щандовете се появиха бутилки по 5 и 6 лева за литър, а производител прогнозира да стигнат и 7,50 лв.

Проверка на “24 часа” в няколко европейски държави показа, че над 4 лева там почти не може да се намери. При това става въпрос за Германия, Австрия, Белгия и други, където заплатите са в пъти по-високи.

Единствено в една от най-скъпите страни в света - Швейцария, литърът е 7 лева и България е на път да се изравни с нея, но не и по стандарт на живота. (Какви са цените на основни храни у нас и в чужбина виж графиката на 3-а стр.).

Превръщането на България в “Швейцария на Балканите” по цени на олиото възмути двама вицепремиери - Корнелия Нинова и Асен Василев, и те разпоредиха пълна проверка на производители и търговци.

Цена от 5 лева за литър олио в магазините е спекула. Производствената на литър е 2 лева. Сами разбирате, че разликата от 2 до 5 лева не е оправдана печалба. С тези думи след заседанието на правителството в сряда Нинова даде заявка, че държавата няма да допусне спекула.

Оправданието за поскъпването със спиране на износа на слънчоглед от Украйна и Русия е неоснователно. В България в момента имаме 1,5 млн. тона слънчогледово семе, което стига за четири години и половина производство на олио. Няма липса на суровина. Това, което забелязваме последните дни, е, че собствениците на слънчогледово семе и производителите на олио задържат количества в складове, фабрики в очакване да се вдигне още цената или в очакване да го изнесат на по-високи цени, тъй като в момента в Европа и света има недостиг и цената скочи на международните пазари.

Няма да

позволим

малцина да

станат

милионери за

няколко дни

на гърба на българския народ и на повишаването на цените. Има механизми това да се случи, увери Нинова.

Тя вече сигнализира КЗК за картел сред производителите на олио, а държавната комисия по стоковите борси и тържищата ще влезе във всеки склад, за да установи какво се случва там.

Искаме да кажем на операторите в българската икономика - държавата винаги ще подкрепи белия сектор и предприемачите, които работят честно. Но онези, които се опитват да печелят на гърба на българския народ, ще срещнете цялата сила на държавата и всичко, което позволява законът. Няма да позволим със спекула да изнудвате в тези трудни моменти на кризи българския народ, каза вицепремиерът.

В рамките само на последните два-три дни литър олио по магазините се вдигна с 25% - до миналата седмица струваше 4 лева. Но цената му на едро за последната седмица се е увеличила само с 16 ст. на литър, достигайки 3,64, т.е. е поскъпнало с 14% (виж инфографиката долу).

Производителят Георги Веселинов шокира в ефира на Би Ти Ви с прогноза, че заради военния конфликт в Украйна цената на литър

ще стигне

минимум

7,20-7,50 лв.

в магазина,

и то ако търговецът си сложи само минимална надценка. Към войната производителят добави и поскъпналите енергоносители, като заключи, че от неговата фабрика доскоро олиото е излизало с цена 3 лева на литър, а сега е 6 лева.

Проверка по големите тържища обаче показа, че 6 лева за литър няма – най-високата цена е 3,89 лв., но средната е между 3,40 и 3,70 лв.

По магазините

не всички

марки са

поскъпнали

Повечето цени са 4,99 лв., но олиото, което се произвежда в България по поръчка и с логото на самите търговски вериги, продължава да е на старата цена. Във “Фантастико” например литър слънчогледово олио “FF вкус” и вчера продължаваше да бъде 3,99 лв., а в “Кауфланд” има дори по 2,99 лв. Същата е цената и на внесено от Германия в магазините на веригата “Хит”.

Според обяснения на търговци продуктите от собствени марки се поръчват на производителите в много големи серии и крайната им цена вече е договорена, т.е. докато не се продадат всички количества, няма как да бъде променяна.

Читатели на “24 часа” сигнализираха вчера на редакционния телефон, че са забелязали в малко квартално магазинче в “Илиянци” олио с марката на “Кауфланд” да се продава за 4 лева, като то очевидно е купувано на стекове от веригата и търговецът се опитва да спечели от разликата.

Шефът на комисията за стоковите борси и тържищата Владимир Иванов коментира пред “24 часа”, че в момента няма никакви основания за драстичен скок, тъй като реколтата от слънчоглед миналата година е била 2 млн. тона, а са изнесени 70 хил.

“Има достатъчно и олио, и слънчоглед, производителите според мен печелят доста добре и не разбирам за какво създават тази паника. По принцип при олиото на всеки 6-7 години се случва нещо такова, но съм сигурен, че сегашната ситуация няма да продължи дълго и цената ще падне”, каза Иванов.

“До нас достига информацията, че

има опити за

картелизиране

и спекулиране

с цените,

като се задържат количества на склад”, каза вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. “Това, което се случва със слънчогледа и олиото, е изкуствена спекула, която, един път, е незаконна и, втори път, смятаме, че всичките тези производства са субсидирани от българските граждани и от гражданите на ЕС”, заяви той.

След изявленията на двамата вицепремиери производителите започнаха да избягват да говорят по темата. Изпълнителната директорка на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България Марияна Чолакова каза пред “24 часа”, че в момента

самите

потребители

изпаднали в

паника и

затова се

презапасяват,

а нямало основания да го правят, защото всички производители имали достатъчни количества суровина. Тя посочи, че държавата била длъжник към бранша, защото нямало публично известна програма за продоволствено осигуряване, за да се знае с какви запаси разполага тя. Шефът на Софийската стокова борса Васил Симов коментира, че в този момент от годината търговията със слънчоглед е слаба. Последните сделки са били при максимум 1400 лв. на тон, което е с около 20% по-скъпо, отколкото преди година. Украйна е спряла да подава информация за котировките от началото на нападението на Русия, но на другата голяма европейска борса - френската,

цената на

слънчогледа

се е вдигнала

с 20%

само за последните две седмици. Олиото по принцип не се търгува на нашата стокова борса, а по тържищата.