Двете дружества вече започнали са трансформацията си към екологично производство
ТЕЦ "Бобов дол" и "Брикел" са изпратили отворени писма до президента, премиера и министрите на финансите и на енергетиката, в които изразяват изненадата си и притеснението във връзка с информация, че предстои да бъдат затворени. Писмата са подписани и от местната власт и структури на КТ "Подкрепа" и КНСБ.
Двете дружества посочват проектите си за екологично производство и подчертават своята стратегическа важност за районите, в които работят.
Енергийната трансформация на ТЕЦ "Бобов дол" например надхвърля целите на зеления преход. Заради нейната мащабност обаче ще са нужни години, за да бъде завършена.
През октомври 2021 година централата получава разрешение за присъединяване към газоразпределителната мрежа. Следват още няколко етапа – разрешение за строеж, монтаж на съоръжения, но процесът вече е задвижен. Пред финал е и избора на американски съоръжения, предпочетени заради високата си ефективност.
Планира се за 2022 г. тецът да ползва 99 000 хил. куб. м газ, през 2023 г.- 165 000 хил. куб. м и през 2024 г.- 168 000 хил. куб. м. Това ще спести стотици хиляди въглеродни емисии, което означава по-чист въздух и ще остави използвания за разпалване мазут изцяло в историята. След това ще се премине на зелен водород, за който ще се използва собствен фотоволтаичен парк върху 1,4 млн кв. м.
ТЕЦ "Бобов дол" получи разрешение за изграждането и проектът вече е в следващ етап. Ценното е, че не само ще произвежда възобновяема енергия, но и разположението му няма да увреди нито декар плодородна земеделска земя.
Задвижен е и проект за 20–25 батерии за съхранение на около 20% от произведената от фотоволтаиците енергия. Всяка батерия има капацитет за съхранение на 1 мегават. Предстои стартиране на рекултивиране на стари мини в региона чрез засаждане на бързорастящи култури. Това ще бъде основен източник на биомаса за нуждите на теца и целите за диверсифициране на енергийния микс.
Всеки един от тези проекти ще води не само до по–чисто производство, но и до увеличаване на работните места, посочват от централата, където средната заплата е около 2000 лв.
За "Брикел" се посочва, че има стартиран проект за използване на природен газ предвид близостта на предприятието до преминаващи газопроводи. Вече се водят преговори с американска компания за доставката на две газови турбини. Освен това ще се въвежда и биомаса в горивния микс.
"Брикел" осигурява и евтино парно за 2000 семейства в Гълъбова и безплатно отопление за детски гради, училища, болници и други обществени сгради. Ако централата спре, преминаването на тези домакинства на дърва за отопление ще има силен негативен ефект върху околната среда. "Брикел" осигурява и заетост на 6000 души от пет области, се посочва в писмата.
Заради стартираните проекти двете дружества посочват, че работят активно за енергийната си трансформация, а не за затваряне. И че осъществяването им ще осигури енергийна и икономическа устойчивост на Южна България.
Двете предприятия заедно с местните власти канят на среща на място президента, премиера и двамата министри, за да им покажат проектите си за производство на екологична енергия.