Таван за цените е разрешен от ЕК, ще видим дали може да го приложим, казва председателят на КЕВР
Още акценти
- Цените тръгнаха нагоре през май и юни 2021 г., когато стана ясно, че “Газпром” не запълва хранилищата си в Европа
- Искаме да има продукт, който да е за месец, три месеца, година, а не да бъдем жертва на истерията и страховете за следващия ден
- Искането за увеличение на цената на тока беше заради мрежовите услуги, но държавата ги компенсира 100%
- Една добре управлявана топлофикация ще получи достатъчно добра компенсация от цената на електричеството, за да не се налага да оскъпява топлинната енергия
- Г-н Тодоров, има ли опасност да станете несимпатичен на премиера Кирил Петков, след като предстои да постановите поскъпване на природния газ? Във вторник казахте - ако цените се определят днес, то ще са не с 57,7 на сто, а с 30% по-високи.
- Това, което казах, е, че ако днес (15 март - бел. ред.) “Булгаргаз” би подал заявление, то увеличението трябваше да бъде 30%. Във всеки един момент цената се мени драматично в зависимост от развоя на войната между Русия и Украйна. В последния ден на месеца “Булгаргаз” ще провери какви са индексите на нидерландската газова борса, ще приложи формулите, предвидени в договорите с “Газпром експорт” и с азерската компания, и тогава ще стане ясно какво показват изчисленията и каква ще е цената през април. Всяка прогноза дотогава, на база на текущи цени на пазарите, е спекулация.
- Как тези пикови цени на природния газ ще се отразят на топлинната енергия, нищо че енергийният министър Александър Николов каза, че свършва отоплителният сезон?
- При газа ситуацията в България е доста по-различна, отколкото с електричеството. Той е изключително и само вносна стока, цената зависи от това на какви нива ще го купи “Булгаргаз” от международните пазари. Хубавата новина е, че имаме дългосрочни договори, които не предвиждат толкова високи цени, колкото са на нидерландската борса TTF. Цената за българския бизнес и за българските потребители е гарантирано по-ниска, от която и да е друга страна в Европа, което е добре за всички. Виждате, че заради войната цените се качват до непонятни нива, каквито никога не са били в историята на организирания борсов пазар в Европа.
- Те и преди войната бяха тръгнали нагоре, не е ли така?
- Цените тръгнаха нагоре през май и юни 2021 г., когато стана ясно, че “Газпром” не запълва хранилищата в Европа с обичайното темпо. И се оказа, че хранилищата на руската компания са запълнени 15%, докато другите са 44%. Очевидно “Газпром” от началото на миналата година не доставя нужните количества за Европа. И това започна да ндига цените на газа и електроенергията в цяла Западна Европа.
- Какво ще стане с цените на парното, след като около 70% е делът на газа в нея?
- Имаме няколко феномена, които трябва да разгледаме, за да отговоря на този въпрос. Първият е, че потреблението на газ от топлофикациите е разделено - половината е на столичната топлофикация, втората половина - на останалиге. Всички топлофикации, които са на газ, а и не само, получават премии за производство на електроенергия. Въпросът е тези топлофикации, които могат да продават електроенергията си на много по-високи цени, защото в момента те са между 400 и 600 лв. за мегаватчас, успяват ли да компенсират разликата от по-високата цена на газа.
- Успяват ли?
- Някои успяват, някои - не.
- От какво зависи?
- Само и единствено от мениджмънта.
- А как се справя “Топлофикация София”?
- Тя исторически не се справя добре. “Топлофикация София” може би е единствената, която се управлява от община и е единствената, която трупа колосални загуби в България. Тя, на фона на всички други топлофикации, стои много зле не само в тази криза, а и в последните 20 години.
Убеден съм, че имаме проблем с факта, че не се управлява по прозрачен и бизнес ориентиран начин. Само ще ви дам пример - топлофикацията в Пловдив, която се управлява от ЕВН и е втората по големина, има същата цена на топлинната енергия и няма 1 лев задължения.
Защо “Топлофикация София” има половин милиард лв. задължения при същата цена на топлоенергията? Значи има нещо, което не зависи от пазарите и от входящите цени на суровините.
- При евентуално увеличение на цената на природния газ с 30% с колко би трябвало да се вдигне топлинната енергия?
- Зависи на каква цена продават електроенергията си и дали печелят. Мое лично усещане е, че една добре управлявана топлофикация ще получи достатъчно добра компенсация от цената на електричеството, за да не се налага да повишава цената на топлинната енергия.
- Казвате, че не би трябвало да има поскъпване на парното, но какво ще стане със 120 000 битови потребители, които са на газ?
- Присъединявам се към думите на министър Николов, че, за щастие, отоплителният сезон ще свърши съвсем скоро. А и виждаме, че на световните борси цените започват да се успокояват. Така че не смятам, че ще има драстичен ефект върху сметките им.
- 30% увеличение, ако се запази този тренд, ли се очаква?
- Говорим за месеци, когато се заплаща само топла вода, това е от 20 на 26 лв. увеличение, не е от 200 на 300 лв., когато се отопляват жилища. Потребителите на газ досега плащаха твърде високи цени в сравнение с миналия сезон. КЕВР прави всичко възможно да се намали този ефект.
- От първия ден казвате, че регулираните цени на газа на “Булгаргаз” трябва да са в полза на битовите потребители, а не на бизнеса. Досега у нас ползата е и за бизнеса. Предвиждате ли промени?
- В този момент, когато имаме такъв шок на цените на газа, не бива да създаваме усещането, че едни потребители се толерират за сметка на други и че се върши нещо несправедливо. Така че аз вярвам и стоя зад това, което съм казал, но най-вероятно няма да бъде променено в условията на тази криза.
- На 1 април пада мораториумът, ако парламентът реши. Казвате, че няма основание цените на тока да се повишават. Кога ще излезете с ценово решение?
- В момента, в който падне мораториумът, комисията ще прецени ситуацията на пазара, ще направи анализи. И ако има нужда от промяна на ценовото решение, има 15-дневен срок за обществено обсъждане и няколко заседания на КЕВР, в които ще го постановим.
- Реално, ако има изменение, то от 1 май ли ще бъде?
- Да, ако има ново ценово решение, то ще е от 1 май. Има срокове, които трябва да спазим.
- Досега се плащаха 100% компенсации на мрежовите оператори затова, че купуваха тока за технологичните си разходи на свободния пазар. Предполага се, че поскъпването за бита ще дойде от мрежовите услуги. Защо казвате, че няма да се промени цената?
- Искането за увеличение на цената идваше от електроразпределителните дружества и от Електроенергийния системен оператор. При положение че правителството ги компенсира 100%, те вече не трупат тези дефицити, не се налага да се променят мрежовите такси. Към момента на отпадане на мораториума няма да има силен натиск за увеличаване на цените.
Ако има дисбаланси, те ще влязат в ценовото решение от 1 юли т.г., но що се отнася до цената за електроенергията за покриване на технологичните загуби, няма такъв натиск. Затова съм уверен, че няма да има нужда да се увеличава цената за битовите потребители от 1 април или от 1 май.
- Ако има увеличение на на цената на тока за бита, ще е от 1 юли, така ли?
- Може пък електроразпределителните дружества да постигнат ниска цена и да има намаление на мрежовите такси. Стои въпросът защо енергията за покриване на технологичните загуби се закупува от най-скъпия пазар - “Ден напред”. Нека някой ме обори, но аз не съм видял нито едно от тези дружества да обяви търг, че търси енергия на определена цена.
- Какви промени ще има за търговия на борсата, с които да се осигурят по-ниски цени?
- Разработваме промяна в Правилата за търговия с електрическа енергия, която ще позволи на индустрията и на търговците да купуват по дългосрочни договори, които ще са съобразени предимно с производствените разходи на производителите, а не със страховете и несигурността, свързана с войната в Украйна.
- Какъв е механизмът на тази търговия?
- Той все още се работи, но ще ви дам пример – в момента между 80 и 90% от енергията, която се произвежда в България, се предлага за продажба за следващия ден.
Искаме да има продукти за месец, три месеца, година напред, за да не бъдем жертва на истерията и страхове за следващия ден. Едно предприятие да може да си купи енергията за година. А производителят да я продаде с нормалната си печалба. И по този начин цената не е 600, а примерно 200 лв.
- АЕЦ “Козлодуй” предложи на 29 септември 2021 г. 300 мегавата на пакети, за да има за малкия бизнес, но отново го изкупиха големите и го изнесоха. Това беше опит да се помогне, но неуспешен.
- Да, така се случи. Затова променяме правилата за търговия и ще го измислим по-добре. А цените на “Ден напред” ще бъдат такива, каквито са в Гърция и Румъния, защото пазарите са свързани. Ние казваме, че ще има не само такива цени, а и с 10, 20, 30, може и с 50% по-ниски, но електричеството ще се продава на друг сегмент. Не е задължително да ограничим износа, задължително е да дадем дългосрочната сигурност.
- Анонсирахте, че ще разработите правила за работа при криза. Какво значи това?
- Означава, че ЕК е изпратила инструкция към държавите-членки, в които казва, че докато трае кризата, държавата може да се намеси както по отношение на фискални стимули, така и по правилата, за да защити потребителите на енергия – газ и електричество.
- Комисията дори споменава временно ограничаване на цени. Какво ще се приложи у нас?
- Комисията споменава една техника, която се използва – максимална граница на цените. Търговците или енергийните производители не могат да калкулират на клиентите си по-висока от неь.
- Къде се прилага такова нещо?
- Прилага се в Англия, и то в нормални времена. Като максимална цена границата е малко висока, но сега я достигат. В България нямаме практика в този тип регулация на цените, но ще видим дали можем да го използваме. Това, което казва ЕК, е, че производители и търговци може да се компенсират за загубата, която калкулират, ако не могат да продават енергията на по-висока цена от определената.
- Какво друго от този пакет на ЕК може да се приложи у нас?
- Това, което казва комисията, е държавите членки да премахнат всякакви бариери пред изграждане на съоръжения за производство на електроенергия за собствени нужди. Ако всяко българско домакинство има солар на покрива, каквато програма ще имаме по плана за възстановяване, тогава почти 50% от консумацията на домакинството може да бъде покрита от собствено производство. Държаата е длъжник в тази област, защото създава всякакви пречки.
- След бума на ВЕИ-та от 2012 г. бяха нарочно създадени много препятствия.
- Те бяха създадени, за да бъдат спрени тези, които получават по 700 лв. премия, но бяха възпрлени всички. Затова КЕВР излиза със становище какво трябва да се промени в регулациите, за да паднат тези пречки.
- Законово сте задължени да правите разследване на злоупотреби и манипулации на борсата. Има ли резултат?
- Има, но не мога да ги споделя с вас, защото имаме задължения за процесуална тайна. Това, което мога да кажа, е, че има производства, за които комисията провежда разследвания. Има такива, които са приключили със становище, че няма нарушение на правилата. В момента, в който има възможност, дадена ни от законодателната рамка да обявим нещо, ние ще го направи.
Очаква се скоро да обявим проверка с мнение за образуване на наказателно производство. В момента в КЕВР има около 40 преписки.
- Какво стана със сигналите за сделките с газа на борсата?
- По отношение на сигнала от г-н Румен Овчаров, който беше за сделки, проведени на 4 февруари, работната група в комисията има становище, в близките дни ще излезем с официална позиция. По отношение на случая, който г-н Делян Добрев спомена, мисля, че се разбра, че количества са купени, а не са продадени, както той твърдеше.
- Как работите с намален състав на комисията?
- Впечатлен съм от работата с комисарите. Нямаме противоречия почти по нито едно от решенията, които вземаме. Дискусиите са професионални, базирани на аргументи, логика и загриженост към българския потребител. За мен е удоволствие да работя с тези хора.