Румъния се отдалечава от нас, а Гърция ни следва плътно в негативната класация
България е най-бедната страна в ЕС и по показателя БВП на човек от населението. Това показват нови данни на Евростат, които се събират за първи път по нова методика. Те са за 2021 г. и
са коригирани
заради разликите
в цените на
стоките и
услугите,
така че отразяват по-точно и по еднакъв начин нивото на произведеното и в държавите с по-високи цени, и в тези с по-ниски.
През 2021 г. Люксембург и Ирландия отбелязват най-високо ниво на БВП на човек от населението в ЕС, съответно със 177 и със 121% над средното за ЕС. България е държавата членка с най-нисък БВП на човек с 45% под средното.
Има значителни размествания в подреждането на страните с най-нисък БВП. Например Румъния, която винаги е била плътно до България по икономически показатели, сега е на шесто място от края само с 27% по-малък БВП на човек от населението в сравнение със средния за ЕС.
Веднага след България в негативната класация е Гърция, след това са Словакия, Хърватия и Латвия.
Люксембург и Ирландия, които са в другия край на класацията, са специален случай. В Люксембург например
има много
погранични
работници,
които пътуват всеки ден до миниатюрната държава и допринасят за нейния брутен вътрешен продукт. А в същото време не се водят местни жители и не участват в делителя.
В Ирландия пък са регистрирани големи мултинационални компании, притежаващи интелектуална собственост. Свързаното с тези активи производство допринася за БВП, докато голяма част от приходите се връщат на крайните собственици на компаниите в чужбина.
Германия, Финландия и Франция са другите държави - членки на ЕС, с БВП на човек от населението над средния за ЕС. Малта, Италия и Чехия са с по-малко от 10% под тази средна стойност. Средният БВП на човек от населението за страните от еврозоната, които са 19, е само с 5% над средния за целия ЕС.
Тези данни се използват при определянето на това
кои държави
могат да ползват
структурните
фондове и
Кохезионния
на ЕС. За структурните фондове, които включват регионалното развитие, социалния фонд, земеделския и този за рибарство, държавата трябва да има БВП на човек от населението с повече от 25% под средното за ЕС.
За да ползва Кохезионния фонд, в който са парите за транспортна инфраструктура и за околна среда, БВП-то ѝ трябва да е с повече от 10% под средното за ЕС.