Има интерес от украински компании да изнесат производството си в България заради войната в Украйна. Ръководството на Българо-украинската индустриална камара вече е получило запитване от фирма, която се занимава с производство на медицинско оборудване, за възможностите да премести компанията заедно с персонала й в страната и за начините за включването й в подпомагане чрез отделните оперативни програми, по които България очаква да получи одобрение от Европейската комисия. Това каза в интервю за БТА новоизбраният председател на Българо-украинската индустриална камара (БУИК) към Българската търговско-промишлена палата Лилия Иванова. Тя е бивш заместник-министър на икономиката, с дългогодишен опит в държавната администрация.

Има и запитване за възможностите за разширяване на бизнеса на фирма, която от миналата година засява амарант в България заради ограничените й възможности за работа в Украйна. Фирмата търси партньори, които да й отдават земи под аренда.

Камарата ще осигури подкрепа на подобни компании, каза Иванова, като напомни, че при желание за преместване на дейност е важно компаниите да се регистрират в България като пазарен субект или да разкрият свое търговско представителство. Условие за получаване на подкрепа по оперативните програми е украинските фирми да станат търговци по смисъла на нашето законодателство.

След края на войната българските компании ще имат възможност да се включат в процеса на възстановяване на Украйна

След края на войната българските компании ще имат възможност да се включат в процеса на възстановяване на Украйна чрез обявената европейска инициатива за създаването на Доверителен фонд за солидарност с Украйна, каза председателят на Българо-украинската индустриална камара. Предполагам, че той ще акумулира изключително голям ресурс, към който ще се добавят средства и по линия на други донори, коментира Иванова и допълни, че се очаква средствата от Фонда да се насочат за възстановяване на икономиката на пострадалата от войната страна, а първата цел вероятно ще е инфраструктурата. Това ще е широко поле за изява на наши строителни фирми, както и за доставчици на строителни материали. Тепърва ще трябва да идентифицираме всички възможности, които ще бъдат насочени към Украйна, и дейностите, които ще бъдат финансирани, за да предоставим на бизнеса пълна информация къде може да се включи, каза Иванова. В Камарата членуват над 20 компании от различни браншове, сред тях има фирми, които се занимават с производството на оборудване за болници, хотели, земеделие, козметика, тежка промишленост, фармация, търговия, консултации.

Като дял от БВП стокообменът с Украйна е 1,2 процента, но след практическото спиране на търговията след войната загубата за участниците в този стокообмен е 100 процента

Основните проблеми на членовете на Камарата от началото на войната са съотносими с тези на останалите фирми в България и са породени от спирането на доставки заради прекъснатите вериги на снабдяване, което води до дефицит на основни производствени суровини. Освен това те са засегнати и от инфлационните процеси и ръста на енергийните цени, COVID кризата, коментира председателят на Камарата.

През 2021 г. двустранният стокообмен с Украйна е бил 1,471 милиарда долара, с 56,8 на сто повече от предходната година, напомни председателят на Камарата, като се позова на данни на Министерството на икономиката и индустрията. Като дял от БВП стокообменът с Украйна е 1,2 процента, но след практическото спиране на търговията след войната загубата за участниците в този стокообмен е 100 процента, каза Иванова.

Най-засегнати от войната ще са фирмите, които няма да могат бързо и адекватно да преориентират доставките на суровини от Украйна и да намерят нови пазари за експорта си. Те ще понесат огромни загуби, посочи председателят на Камарата. Суровините, които внасяме от Украйна, основно са амоняк, слънчогледово, шафраново и памучно масло, желязо, нелегирани стомани. Водещи стоки в износа ни са медикаменти, торове, перилни, почистващи вещества, електронна апаратура, нефтени масла и масла от битуминозни материали. Проблемите на компаниите, които са зависими от вноса и износа на тези суровини и търпят сериозни щети, трябва да бъдат адресирани съвместно с бизнеса към държавните институции, за да се видят възможностите за подкрепа, смята председателят на Камарата.

Туризмът ще е също сред пострадалите от войната сектори. За миналата година Украйна се нарежда на пето място по брой посещения на чуждестранни граждани в България с около 250 000 души, каза Иванова.

Краткосрочните и дългосрочните задачи на Българо-украинската индустриална камара

До момента БУИК повече действаше по линия на съвместни конференции, онлайн формати, сега акцентът заради войната ще е на друга плоскост, за да сме гъвкави и адекватни на настоящата ситуация, коментира Иванова. По тази причина камарата ще се фокусира върху конкретни бизнес случаи и непосредствена помощ на фирмите, които търсят съдействие от БУИК. Председателят на Камарата посочи, че в краткосрочните задачи на организацията е консолидиране на информацията за български фирми, предоставящи възможност за работа на украински специалисти. Камарата вече се включи в апела за подкрепа на хуманитарни инициативи за Украйна по повод инициативата на Българския червен кръст в помощ на пострадалите от конфликта в Украйна, като прикани своите членове и партньори, представителите на българския бизнес да се включат в националната благотворителна кампания за набиране на финансови средства в помощ на украинския народ.

Камарата разчита и на активна комуникация с посолството на Украйна.

Членовете на БУИК своевременно ще получават информация и за всички правителствени инициативи, както и за тези на ниво Европейски съюз, каза Иванова.

Очаква се сайтът на БУИК да бъде актуализиран, като там вече ще има информация и за дейности на Украинско-българската камара. На обновения сайт на БУИК ще бъде консолидирана цялата информация с инициативи в подкрепа на бежанците от Украйна и ще се предоставя информация за възможностите те да намерят работа у нас, каза председателят на Камарата.

БУИК ще съдейства на фирмите членове за по-лесен достъп до услугите на БТПП. Проблемите на фирмите, засегнати от войната, ще бъдат своевременно представяни пред ресорните български държавни институции, изброи още сред краткосрочните задачи на камарата новоизбраният й председател, предаде БТА.

В средносрочен и дългосрочен план от Камарата планират да предложат на институциите разработването с участието на бизнеса на непосредствени цели за справяне с последиците от войната в Украйна, както и да бъдат обсъдени европейските инициативи, които засягат тази тема, каза Иванова, като подчерта, че след края на войната бизнесът ще бъде изправен пред нови предизвикателства.