Изграждането на индустриална зона във Варна е приоритет за Министерството на икономиката. Проведени са срещи с големи международни и български фирми, които имат изградена инфраструктура и активи там, които са готови заедно с Национална компания "Индуструални зони" да регистрират нова зона. В момента се подготвят първите стъпки, бъдете уверени - Варна ще има индустриална зона. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова по време на блицконтрол в парламента в петък.

Тя изброи и мерките за борба с инфлацията, взети от правителството: мораториум върху цените на тока за битовите потребители, който изтече и цените не се вдигнаха.
До 1 април помощите за бизнеса за тока бяха 250 лв. на мгвтч, сега се увеличиха на 300 лв. Мярката 60/40, която е помогнала на много фирми и работодатели. Чрез мерките на правителството 4 млрд. лв. стигнаха до икономиката и домакинствата за 3 месеца и половина, обобщи Нинова.

"Относно потребителските цени почти всички мерки на правителството се оспорваха – борбата със спекулата, проверките на КЗП, преписките, заведени в КЗК за странни движения на цените на бензина и на олиото. Те бяха оспорени от опозицията. Дадоха ли резултат? На другия ден нямаше вече такива цени", категорична беше вицепремиерката.

Тя припомни, че от днес влиза в сила и пакет мерки за бизнеса и един за домакинствата – увеличаване на минималната заплата, на майчинство, ваучери за храна, 50 млн. лв. за общините, безплатни детски градини и др.

А относно отправената критика, че някои от мерките са непазарни, Нинова изтъкна, че в някои европейски държави се взимат далеч по-строги мерки – спиране на износа на олио, захар, брашно, Испания наложи таван на цените. "Не може да казваме, че сме евроориентирани хора и да критикуваме българското правителството, което взема далеч по-меки мерки", заяви министъра на икономиката.

Депутатът от ДБ Мартин Димитров предложи още две мерки против инфлацията - България да поиска от ЕС за поне 6 месеца митата за внос на определени чувствителни стоки да се намалят драстично, за да се увеличи вноса им в ЕС и да се вдигне цената. Второто предложение беше да се премахне акциза на горива за определен период - нещо, което България вече предложи на ЕК.

Първото предложение може да се окаже на нож с две остриета, отговори му обаче Корнелия Нинова и му даде пример от проведена вчера среща с металургичната индустрия заради световния дефицит на стомана. "В Европа се води разговор за замяна на квотите от Украйна с квоти от други държави, но металурзите казаха, че те имат достатъчно капацитет да си произведем количеството стомана в България, но нямаме достатъчно скрап, защото той се изнася навън. Ако облекчим още повече вноса от трети страни, може да убием българското производство. По-добре да натоварим нашите предприятия и заводи и ако не можем да се справим, тогава", смята Нинова.