Нюйоркската фондова борса приключи последния ден от работната седмица с ръст на водещите индекси, предаде Франс прес.
Агенцията обяснява това със задоволството на инвеститорите от положителните данни за безработицата в Съединените щати и поскъпването на акциите на компаниите, смятани за сигурни убежища.
Промишленият индекс Дау Джоунс добави 0,40% към стойността си до равнище от 34 818,27 пункта. По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 нарасна с 0,34% до 4545,86 пункта, а този на високотехнологичните дружества Насдак се повиши с 0,29% до 14 261,49 пункта.
Министерството на труда на САЩ публикува вчера статистика, според която безработицата в страната е намаляла през март до 3,6% от 3,8% предишния месец и вече е почти на равнището отпреди началото на пандемията от новия коронавирус (3,5% през февруари 2020 г.), предаде БТА.
Като признак, че фондовите пазари очакват поредица повишавания на лихвените проценти от Управлението за федерален резерв, стана факт т. нар. "инверсия на кривата" на доходността на американските държавни облигации: тези с падеж след 2 години вече са с по-високи лихви от онези с падеж след 10 години (при това разликата в полза на доходността на по-дългосрочните облигации не е била толкова голяма от 15 години). От друга страна, това явление е смятано за предвестник за рецесия, но чак след повече от една година, отбелязва АФП.
Американският лек суров петрол поевтиня с 0,95% до 99,33 долара за барел, а сортът Брент от Северно море - с 0,32% до 104,38 долара за барел, съобщи Ройтерс.
За цялата седмица цената на Брент се понижи с 13,5% - най-големия спад от близо две години. Той обаче бе предшестван от скок от над 30% след руската инвазия в Украйна на 24 февруари, отбелязва Ройтерс.
Доларът поскъпна срещу кошница от валути, извличайки полза от статута си на сигурно убежище.
Златото поевтиня с 0,76% до 1923,73 долара за тройунция. Първото тримесечие на годината обаче бе най-печелившото от две години за благородния метал, смятан за сигурно убежище, на фона на войната в Украйна.