- Слънчеви панели, ВЕИ в деградили земеделски земи и изоставени терени ще ни дадат големи възможности
- Преходът към кръгова икономика е и борба за мир
Проекти за ВЕИ-та за 16 хил. мегавата са готови и чакат да се реализират, но българското законодателство ограничава много от тези възможности. Тези проекти са на врата на защитените ни зони и територии.
Това заяви вицепремиерът и министър на околната среда Борислав Сандов по време на конференцията "Нулевите нетни емисии като път към устойчиво бъдеще", организирана от коалицията "За зелен рестарт" в партньорство с Представителството на ЕК в България.
Сандов идентифицира три основни възможности, които можем да използваме, за да намалим емисиите и да преминем към по-зелена енергия.
Първата е поставяне на соларни панели на покривите – те са децентрализиран източник на енергия, енергийна демокрация, зелена енергия, водят до намаляване на загубите за транспортиране на енергия – имаме само плюсове. "Трябват ни соларни и зелени покриви, с добра изолация, защото със сградите имаме много сериозен проблем и най-голямото предизвикателство е присъединяването на транспорта и сградите към механизма за търговия с емисии", каза Сандов.
На второ място като потенциална възможност той посочи нарушените терени. Има стари мини, кариери, индустриални предприятия, които не работят. Това са основно държавни терени, в които с някои процедури бързо може да внедрим много големи проекти за ВЕИ. В тази връзка Сандов подчерта, че ядрената ни енергия не е даденост, защото ние сме зависими и от вноса на ядрено гориво от Русия.
Според вицепремиера на трето място трябва да се преразгледа поне частично ограничението ВЕИ да се изграждат върху земеделски земи 3-а и 4-а категория, които вече са деградирали и почвата отива към опустиняване, например в Северна Добруджа вече се наблюдава това. Понякога ВЕИ-тата могат да са част от решението, смята Сандов.
Освен това той подчерта, че ни трябват умни политики за градовете. На 20 метра от София имаме топли минерални извори, около които е построен града. Хиляди години по-късно те продължават да са просто едни чучури, а може да има много сгради, които да се отопляват от тях, даде пример Сандов. В Черно море пък има потенциал за вятърни мощности.
Министърът припомни, че ще се изградят 10 хил. нови зарядни станции за електромобили, както и ще се засадят 100 млн. нови дървета. Тази година България ще кандидатства за домакинство на Конференцията на ООН по изменение на климата през 2024 г.
Кризите в момента - COVID и войната в Украйна, не изместват трите планетарни кризи – нуждата от климатични промени, замърсяването с отпадъци и масовото измиране на видове и загубата на биоразнообразие. Загубата на биоразнообразие и острият конфликт, който човешките дейности създават, влизайки все по-навътре в дивата природа, създадоха пандемията. Зависимостта от изкопаеми горива подхранват войната в Украйна. Европейският механизъм REPowerEU репауър е много важен, защото онези, които произвеждат фосилните горива, не просто създават много голяма част от емисиите, но захранват и едни авторитарни режими, и не говоря само за Русия. Така че преходът към зелена икономика е и борба за мир, категоричен беше Сандов.