Едва през 2020 г. имаше пробив, но само за книгите
България вече има право да намали ДДС на широка група от стоки. За някои от тях, сред които вестници и книги, данъкът може и да е нулев. Това става възможно с изменение на директивата, която от 2006 г. насам определяше правилата за данъка в съюза.
В измененията се подчертава необходимостта да се избягва големият брой намалени ставки поради бюджетни причини, а също и заради принципа на равно третиране.
На държавите членки вече ще бъде позволено да прилагат максимум две намалени ставки, с размер, не по-малък от 5%, за доставка на стоки или услуги по максимум 24 точки от списъка в приложение III към Директива 2006/112/ЕО.
В допълнение към двете намалени ставки държавите членки вече могат да приложат и намалена ставка, по-ниска от минимума от 5% (т. нар. свръхнамалени и нулеви ставки), и освобождаване с право на приспадане на ДДС, начислен върху входящите ресурси, за 7 категории стоки и услуги, включени в списъка. Сред тях са вестниците и книгите.
Членките на ЕС сами могат да
избират между стоките и услугите,
но за тях трябва да се счита, че покриват основни нужди, а именно свързани с доставката на храни, вода, лекарства, фармацевтични продукти, продукти за здравето и хигиената, превоза на хора и определени културни стоки (книги, вестници и периодични издания).
Подчертава се, че на държавите членки ще се даде необходимото време, за да се приспособят към посочените ограничения.
Във въпросния списък влизат доставка, включително заемане от библиотеки, на книги, вестници и периодични издания на физически носители. Изрично се споменава, че тази доставка може да бъде извършвана на хартиен носител, по електронен път или и двете (включително брошури, листовки и подобни печатни материали, детски книги с илюстрации, карти и др.). Те обаче трябва да са различни от публикации, които са изцяло или основно предназначени за реклама, или такива, които са изцяло или основно съставени от видеосъдържание или музикално аудиосъдържание.
Радио- и телевизионните предавателни услуги и разпространението в интернет на такива програми, предлагано от доставчик на медийни услуги, също може да не се таксува с допълнителен данък.
Включени са още фармацевтичните продукти, използвани за медицински и ветеринарни цели, включително противозачатъчни и дамски санитарни материали, медицинско оборудване и защитни средства, превоз на пътници и транспорт на придружаващите ги стоки като багаж и велосипеди. Допуска се намаляване на ДДС и за билети за шоуспектакли, театри, кина, изложби, концерти, музеи и т.н.
Срокът за въвеждане на промените е не по-късно от 31 декември 2024 г. Разпоредбите трябва да се прилагат на практика от 1 януари 2025 г.
16 години продължават опитите на издатели, печатари, сдружения на учени и писатели и дори на отделни партии у нас да свалят ДДС за вестниците. Тя започна през 2006 г., като тогавашното гласуване в парламента може да служи за емблематичен пример.
Тогава с 53 гласа “против” и 27 “въздържал се” мнозинството от БСП, НДСВ и ДПС отхвърля предложението за 7% ДДС върху книгите и печатните периодични издания, показват стенограмите от заседанията. Но
на същото заседание
парламентът освобождава
от ДДС хазарта
и набирането на пари за дейността на политическите партии.
Издатели, печатари и партии 16 години правят неуспешни опити да свалят ДДС за вестниците у нас.
В следващите години различни бяха аргументите, с които предложенията за по-нисък данък за вестниците се отхвърляха. Основният - по-малката ставка не сваляла цената за крайния потребител, което било целта. Факт е обаче, че натоварването на печатните издания с ДДС увеличава тази цена.
Друг аргумент бе, че данък с различни ставки се администрира трудно, казват всички финансови министри досега. Но как в другите държави от ЕС данъчната администрация се справя не с една или две, а с няколко различни ставки, а у нас се оказва невъзможно? А и данъчните измами през ДДС са еднакво чести и справянето с тях не зависи от размера на облагането.
Останалите също ще поискат намаление, бе друг от използваните аргументи за такова облекчение. Само че вече такива изключения са направени за туризма, книгите и някои бебешки стоки.
Стъпка за намаляване на ДДС за печатните издания, но само за книгите бе направена през 2020 г., когато ставката бе свалена от 20 на 9%, но вестниците продължават да се облагат с целия размер на данъка, еднакъв с този на цигари, алкохол и повечето стоки и услуги.
Тогавашният премиер Бойко Борисов заяви, че отдавна го обмисляме това, сега имаме възможност да го направим с един законопроект. Така ще опаковаме храната на хората: и едното е храна, и другото - духовна. Дори обеща мярката за книгите да не е временна, а постоянна.
Дни след изявлението внесеният в парламента от ГЕРБ и патриотите законопроект сведе замисления реверанс към духовната храна до: доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път – учебници, познавателни книжки и учебни комплекти, детски книжки с илюстрации и за илюстриране. Изключват се публикации, предназначени за реклама, или такива, съставени от видео -или аудиосъдържание.
Справка за облагането на печатните издания показва, че у нас бремето е сред най-високите. Във Великобритания и Турция те са освободени, в Люксембург налогът е 3%. Италия и Испания са се спрели на 4%. Румъния, Хърватия, Кипър, Малта, Унгария - 5%.
В Гърция, Швеция, Португалия, Белгия, Гърция е 6%, в Германия ставката е 7%. Естония е определила 9%.
Равносметката показва, че
в 26 от всички
27 страни на ЕС
има въведена
по-ниска ставка
на косвения данък за печатните издания. На практика Дания е единствената страна с по-висок ДДС - 25%. Там обаче данъкът се връща в издателския сектор като субсидии. А облагането на ежедневниците е нулево.
Някои държави помагат на печатните си издания чрез субсидиране на цените на хартията, други - с пряко финансиране при определени условия.
Петър Кънев:
Сега е моментът да има специално внимание и помощ
Сега е моментът, в който трябва да се обърне специално внимание на вестници и списания, въпреки че отдавна се говори за това, категоричен е Петър Кънев - председател на Съюза на графичната индустрия, представител на няколко големи издания и печатница, депутат.
Той посочва, че проблемът с цените на хартията и на всички останали материали вече е огромен, поскъпването е минимум два пъти, а има проблеми и с доставката им. И това все още в началото на кризата с Русия, която никой не знае колко ще продължи.
Затова помощта, която дава ЕС за издатели и техните потребители, е много важна, посочва Кънев. И застъпва тезата, че в актуализацията на бюджета, която вече започна, трябва да се подходи разумно и да се използва всяка възможност за стимулиране на производството на вестници и списания.