Обиски в помещения на автомобилостроителите "Судзуки" (Suzuki), "Стелантис" (Stellantis) и производителя на оборудване "Марели" (Marelli) в Германия, Италия и Унгария са били извършени днес в рамките на германско разследване за продажбата на дизелови автомобили със софтуер, който манипулира данните за вредни емисии. Това обяви днес прокуратурата във Франкфурт, цитирана от Франс прес, предава БТА. 

"Судзуки" е обвинен, че е продал над 22 000 автомобила, които са били оборудвани с нелегални устройства, отчитащи по-ниски от реалните вредни емисии при лабораторни тестове, според комюнике.

Тези автомобили, за които "Фиат -Крайслер" (част от "Стелантис" - бел. ред.) е доставил двигателите, а "Марели" - въпросния софтуер за манипулиране на емисии, не съответстват на европейските стандарти за замърсяване на околната среда.

Сливането на "Фиат-Крайслер" (Fiat-Chrysler) и "Пе Ес А" (PSA) доведе до формирането на гиганта "Стелантис" през 2021 година, който по тази причина е станал обект на германското разследване по подозрения в злоупотреба.

Обиските са били извършени в Хайделберг, южно от Франкфурт, както и в Корбета, провинция Милано, и Естергом в Унгария, за да бъдат иззети най-вече документи и софтуерни данни.

През 2018 година японският министър на транспорта обяви, че "Судзуки" е признал за фалшифицирането на тестовете за контрол на замърсяването при някои от превозните си средства.

Скандалът със софтуера за фалшифициране на емисиите избухна през 2015 година, когато "Фолксваген" (Volkswagen) след обвиненията на Американската агенция за защита на околната среда призна, че е фалшифицирал тестовете на 11 милиона дизелови автомобили с помощта на софтуер.

Оттогава няколко автомобилостроители и производители на оборудване са в полезрението на правосъдието в редица държави освен Германия, където вече текат първите процеси срещу бившите шефове на групата "Фолксваген".