- диалогът с "Газпром" от наша страна не е спирал, ако си изпълняват договора, може да ни станат отново партньор
- замразяване на цените на газа е функция от много дълбок преглед от Министерството на финансите
- с бизнеса ще има допълнителни разговори за продължаване на компенсациите за тока
Няма да има режим на тока у нас. В това беше категоричен министърът на енергетиката Александър Николов в студиото на „Събуди се” по Нова тв. Природният газ се използва за производство на електричество в голям мащаб. За радост, у нас това не е така, обясни той.
"Рискът да се стигне в някакъв момент до потенциален режим на тока така, както в България се спря газът от днес за утре, е нещо, което сериозно притеснява колегите енергийни министри в други европейски държави. Как те биха процедирали – не мога да кажа”, коментира Николов.
Диалогът от страна на "Булгаргаз" не е спирал и, ако "Газпром" реши отново да спазва договорните си отношения, категорично може отново да ни станат партньор и да започнем да получаваме газ от Русия.
Доставките на газ от страна на "Газпром" зависят от тях, допълни той. Нито "Булгаргаз", нито БЕХ е взел под драстично внимание, което може да се счете за грешка, фактът, че "Газпром" е много тежко контролирана компания от Руската федерация. Всички действия, които са извършени, са на база търговско-правни отношения и съобразно швейцарското право, по което е съществуващият договор. Тоест, българската страна третира "Газпром" като търговски партньор, а не като политически инструмент или като ресурс, с който може да се води икономическа война.
"Булгаргаз" няма нито едно нарушение на договора по същество. България не е напускала този договор и не е спряла изпълнението му по никакъв начин, всичко по него е изпълнено, категоричен бе министърът.
В момента руският газ е спрян изцяло. В и около България има достатъчно терминали за втечнен газ, по Южния газов коридор има достатъчно капацитет, за да снабдява България. Ние имаме достатъчно ресурс и ще имаме достатъчно газ, но втората стъпка е това гориво да идва на достъпна цена. Цената му зависи от микса, който е наличен към момента. Когато за 24 часа 90% от този микс бъде изтеглен, нещата стават сложни. В последната седмица се опитваме всички възможни преговори и алтернативни доставки от Азербайджан, според мен има възможност да получим и повече от 1 млрд. куб. метра оттам, коментира Николов.
Той обясни, че техническа възможност за плащане в рубли има, но проблемът бил в механизма, описан от руска страна. Той води до много сериозни щети за България, и финансови, и потенциално загуба от бъдещи ползи, и от явяване на арбитраж. Начинът на описване на писмото, получено в "Булгаргаз" ясно декларира, че подписването на подобно споразумение става неделима част от договора. В този механизъм се губят много неща за България - губи се контролът, превалутирането не е описано въобще на какъв курс се случва, няма контрол нито върху пари, нито върху доставки, обясни министърът.
Няма нищо общо със санкциите. По последната фактура за април плащането беше извършено и успешно приключено като транзакция от страна на "Булгаргаз". Оттам нататък съвсем изцяло в решение на руския контрагент парите са върнати обратно в цялост, разказа Николов.
Проблемът е, че искането на подобен механизъм показва две неща - ако беше подписано от българска страна, щеше да ни нанесе сериозни щети чрез превалутиране на курс, който си решава трета страна. Второто нещо, което е по-тежък риск е, какво се случва ако парите, които са преведени в доларова сметка, третата страна ги превалутира и парите изчезнат, попита Николов.