България е силно ангажирана с постигането на устойчиво рибарство и аквакултури в дългосрочен план, заяви земеделският министър Иван Иванов след среща с Чарлина Вичева – директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на ЕК. Вичева е на посещение в София по покана на Министерството на земеделието.
Земеделския министър припомни, че България наскоро отправи искане до генералната дирекция „Морско дело и рибарство“ за прехвърляне на неусвоена от миналата година квота за калкан към възможностите за улов на рибата за 2023 г., както и за запазване на допустимите нива на улов на калкан.
Вичева заяви подкрепата на ЕК за това искане и добави, че ще бъде оказано съдействие по този въпрос на предстоящи срещи на комисията по рибарство на Средиземно и Черно море. В допълнение тя каза, че благодарение на съвместна работа между България, Румъния и Турция, тенденцията за намаляването на калкана вече се обръща, като сега се наблюдава увеличение.
Съвместните действия на ниво ЕС предпоставят за справяне с трудностите и за постигане на целите в областта на черноморското рибарство, коментира Иванов.
Аграрният министър посочи, че се наблюдава напредък в управлението на риболова и аквакултурите в Черно море, като това се дължи на усилията за управление на ресурсите и стремежа за постигане на целите на Общата политика в областта.
Иванов отбеляза, че българският риболовен флот на Черно море се състои от над 1800 риболовни кораба, повечето от които извършват дребномащабен крайбрежен риболов, като така реализират около ? от общия улов за страната в Черно море.
През последните две години сектор Рибарство бе силно засегнат заради пандемията, а признаците за подобряването му изчезна в следствие на войната в Украйна, коментира още аграрният министър. Той посочи, че сложната ситуация в Черно море има неблагоприятно въздействие върху нормалната риболовна дейност, от там идва и искането на страната към ЕК за спешно съдействие за извънредна подкрепа на рибарския сектор, отправено през март.
Иванов отправи своите благодарности към Вичева за поетата инициатива за промени в регламента за Европейския фонд за морско дело и рибарство.
В заключение министърът също изрази увереността си, че сътрудничеството с ЕК ще продължи в бъдеще, като това ще допринесе до още по-добри резултати в рибарския сектор.