Затварянето на ТЕЦ "Марица 3" заради недоказано нарушение може да има сериозни последици, свързани със Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, казва енергийният експерт

- Господин Митев, нече бе обявено, че работите върху уникален проект в ТЕЦ „Бобов дол“. БЛихте ли разказали повече за него?

- Проектът в ТЕЦ „Бобов дол“ е за 24 т/ден SRF, от който ще получим 76 кг водород на час или около 54 тона водород на месец. По този начин ще спестим 43 тона на ден въглеродни емисии, т.е. те няма да бъдат изпуснати в атмосферата.

А от SRF, който ще се оползотвори, ще спестим около 140 кг въглерод/MWh. Също така трябва да се отбележи, че от вложените 24 тона SRF на ден ще останат само около 7% от общото тегло за депониране или около 1,6 тона безвредна пепел на ден.

- Какво представлява този SRF, може ли малко повече информация за него?

- Това е Стандартизирано модифицирано гориво, което се произвежда от RDF, който се добива в много заводи за отпадъци в България. Този RDF преминава през допълнително третиране за да бъдат извадени рециклируемите отпадъци, след което се стандартизира като гориво. SRF се основава на граничните стойности за три важни характеристики на горивото. Това са: средна стойност на нетната калоричност; средна стойност на съдържанието на хлор; средните и 80-те процентни стойности за съдържание на живак.

Всяка характеристика е разделена на 5 класа. При SRF се определя клас номер от 1 до 5 за всяка характеристика. Знаейки какви са характеристиките на горивото можем да изберем технология и да контролираме емисиите, които ще се отделят.

- Да не застъпваме отново наболяла тема за отпадъците и ТЕЦ „Бобов дол“?

- За да се избегнат всякакви спекулации с темата за отпадъците, искам да кажа предварително, че ще бъде направена ОВОС, въпреки че не е необходима спрямо изискванията на МОСВ за толкова малка и такъв вид инсталация. Искаме да сме убедени, както ние, така и обществото, че по никакъв начин няма да навредим на околната среда и населението. Именно поради тази причина сме избрали инсталация, която е 24 тона/ден, за да докажем, че технологията е изключително добра и може да се приложи и в по-големи мащаби в последствие.

За да стане ясно на обществото за какви обеми говорим, ще ви кажа, че в Завода за третиране на отпадъци в София, дневно постъпват 1000 тона. Сами може да видите за какво става въпрос. По този начин става ясно какъв голям ресурс са отпадъците за диверсификация и как може от проблем да получим решение.

- Твърдите, че изгарянето на отпадъци е полезно?

- Това е извън нашата тема и различно от процеса на нашата инсталация, но ще отговоря първо на този въпрос преди да обясня нашата технология. Да, твърдя, че по правилния начин изгаряне на отпадъци не е опасно и се прави на много места в Европа без това да е проблем за „зелените“. А сега конкретно за нашата технология. При нея няма изгаряне, а чрез ваполиза получаваме водород.

Няма директен достъп на SRF и процес на горене. Предвиждаме да се оползотворяват отпадъците от строящата се сепарираща инсталация край с. Джерман. Така ще бъде решен и проблемът с депонирането на отпадъци в същото депо. Както знаете там имаше голям проблем с местното население и протести. Хората могат да бъдат спокойни, че нищо няма да замърси атмосферата, земята и водите там.

- Какви ще са ползите?

- За разлика от финансовия министър мисля за хората в района, тяхното препитание и бъдеще като на първо място ще се преквалифицира персоналът, с което ще се запазят работни места. Така хората ще продължат да работят като повишат покупателната си способност, което е добре за целия регион.ТЕЦ „Бобов дол“ получава инсталация за производство на водород, която не е зависима от метеорологични условия. Лесно прогнозируемо получаване на водород, а от там и управлението му. С получаването на водород ще се намалят значително изпускането на вредни емисии в атмосферата и ще успокоим нездравия интерес на министър Сандов към теца.

Ще се реши проблемът с отпадъците в региона. Сепариращата инсталация, която се изгражда край с. Джерман, събира отпадъците на няколко общини. По този начин ще изпълним изискванията на ЕС за кръгова икономика, да се използват ресурсите по възможно най-добрия начин.

Не на последно място и пак с грижа към родния бизнес за разлика от безродниците, които ни управляват договорих по-голяма част от компонентите за инсталацията да бъдат изработени в България и инсталацията на Ways2H да бъде монтирана от български фирми. По този начин ще гарантираме заетост и устойчива икономика за хората тук.

- Споменахте ЕС и кръгова икономика, това значи ли, че финансирането ще дойде от ЕС?

- Инвестицията ще бъде разделена - 50 % самоучастие от централата и 50% от еврофинансиране. Това е не, защото ТЕЦ „Бобов дол“ не може да покрие цялата инвестиция, а защото искаме да сме сигурни, че отговаряме на устойчивостта на зелената трансформация на теца. Както знаете, Зелената сделка е изключително важна за Европа. Средствата, отпуснати по програми за финансиране след това ще бъдат контролирани дали се изпълняват бизнес плановете, ще гарантират, че са усвоени точно за каквото трябва. Ще получим сигурност, че централата ще работи възможно най-дълго време по екологичен начин и ще даде сигурност на хората в региона, работещи в централата.

- Всичко това реалистично ли е за България и може ли да се случи скоро?

- Абсолютно реалистично е! За първи път имаме реална възможност да вървим заедно с другите държави от ЕС, а не да сме догонващи. Дори в този случай можем да бъдем първи в ЕС и правилният модел, от който страните в Европа да вземат пример.

- Какъв е вашият коментар относно ситуацията с ТЕЦ "Марица 3", имате ли информация какво се случва там?

- За да разберат хората какво се случва в ТЕЦ Марица изток 3 и на други места, трябва да са наясно с обстановката в МОСВ.

- Каква е обстановката в Министерство на околната среда и водите според вас?

- Това правителство дойде на власт със заявката , че промяната продължава,и че няма да се толерират партийни назначения а ще се наблегне на експертизата. Имащият претенция за водач на зелената промяна стана министър на екологията. От ден първи в министерството, г-н Сандов от предводител на зелената промяна стана главатар на зелената подмяна като започна да уволнява изградени и доказани експерти и да се обгражда с меко казано доста съмнителни в репутационно и експертно естество хора.

- Може ли да бъдете бъдете по-конкретен?

- Ще започна с пример от днес. Докато правим това интервю с вас, в МОСВ тече интервю с кандидатите за поста директор в Национален парк Централен Балкан, който е със седалище в Габрово. Казвам това не случайно, защото конкурса според моето усещане е с предизвестен победител и това е Г. Й. от Смолян. Същият човек е приятел от детинство на министър Сандов. Човекът не се слави като експерт по темата в родният си град и затова днес на интервюто ще защитава тези и концепция подготвени от друг.

Усещането ми, че човекът, писал концепцията на победителя в конкурса, може би е мотивиран с аргумента да запази работата си…. Та да се върнем на повода по който ме потърсихте ТЕЦ "Марица 3" и ситуацията там. Директор на РИОС Хасково e г-жа Пачеманова и публичната информация за нея е следната тя е кандидат за кмет на община Харманли през 2011 г., когато губи изборите, след което е назначена за зам.-кмет на общинската управа Симеоновград от квотата на ГЕРБ.

През 2013 г., влиза и в Управителния съвет на Местната инициативна група в Харманли. В един от публикуваните официални документи на тази гражданска структура пише, цитирам, че „Пачеманова е инженер по образование – Обработка на дървесина и икономика, профил Счетоводство и контрол на финансите“. След тази дата госпожата управлява единствено частната си Рекламна агенция, която незнайно как по времето на ГЕРБ печели доста проекти в сферата на оперативните програми към Министерство на земеделието по програма за развитие на селските райони, като включително печели и проект от 100 хиляди за закупуване на фотоапарат и копирна техника за рекламната агенция, която се състой от един единствен служител.

За кратко, с временен статут от три месеца, Пачеманова ръководи звеното за европроекти и отговаря за екологията в община Хасково. През януари 2020 г. се налага да се яви на конкурс за този пост, но отпада още в самото начало, тъй като не покрива минималните изисквания за професионален опит и образователно- квалификационна степен в заложените условия, но пък от стола на рекламната си агенция влиза в кабинета на директора на РИОСВ-Хасково през ноември 2021.

Усещането ми е, че водевилът ТЕЦ "Марица 3", който гледаме в момента, е плод на съвместна режисура между министър Зелена промяна и г-жа Пачеманова, която в името на запазване на поста си е готова на всичко. Действията им основно са породени от некомпетентност защото без доказани категорични нарушения, който биха довели до прилагането на ПАМ във връзка Условие 9 от действащо към момента КР № 41 / 2012 г ще доведат до финансови последици както за Регионалната структура, така и за държавата ни към един частен субект.

Това произхожда от факта, че дружеството, считано от 25 май 2021 г., е активирано и изпълнява договорните си задължения за свободния пазар, съгласно стандартизиран договор за продажба на електрическа енергия. Договорените количества се търгуват чрез Българска независима енергийна борса и при недоказано нарушение може да има сериозни последици, свързани със Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.