България е виртуален член на еврозоната и вече консумира негативите от членството в нея, без да имаме пълен достъп до плюсовете, смята бившият финансов министър

България е виртуален член на еврозоната и вече консумира негативите от членството в нея, без да имаме пълен достъп до плюсовете. Така бившият финансов министър Милен Велчев коментира съмненията около ползите и негативите от въвеждането на еврото, преди да бъде изготвен  анализ с плюсовете и минусите около членството. За това настоява шефът на бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН.

В момента ние консумираме основно негативите от това, че не сме в нея, без да имаме достъп до плюсовете от членството си в най-силната икономически зона, заяви Велчев пред bTV.

„Представете си, че еврозоната е един кораб в бурно море, който е хвърлил котва, за да преодолее бурята, а ние сме един човек, който плува около и се държи за котвата и трябва да се качи на кораба за да оцелее“, илюстрира тезата си Велчев.

Финансистът смята, че ще успеем да покрием инфлационния критерии, за да станем членове на планираната засега дата 1 януари 2024 г., ако положим необходимите усилия за това.

По отношение на антикризисната програма на кабинета, бившият финансов министър смята, че тя не е добре адресирана към истински нуждаещите се. Той даде пример с отстъпката от 25 ст. за литър гориво, която ще се ползва от всички, включително и от тези, които нямат нужда от това. С по-малко разходи можеше да се постигне по-добър ефект, ако тази помощ се даде на хора, които наистина имат нужда, смята той. Според него, това, че властта не го е направила вероятно се дължи на липсата на достатъчен административен капацитет, за да бъде управлявана подобна мярка.