Актуализираният бюджет: 2,9% ръст, 11,9% инфлация, 9% по-високи доходи

Въпреки кризата ръстът на икономиката ще е 2,9%, потреблението ще се увеличи с 3,3%, с 5% - инвестициите в основен капитал. Дефицитът в бюджета ще остане непроменен - 4,1%. Инфлацията в края на годината се очаква да бъде 11,9%, а реалният ръст на доходите - 9%.

Това предвижда проектът на актуализирания бюджет, с който “24 часа” разполага. В петък той получи принципно одобрение от експертен коалиционен съвет. Всяка от партиите в коалицията

има срок до понеделник

да представи предложения,

които да бъдат отразени и да влязат в парламентарните комисии. Целта е до 1 юли бюджетът да бъде актуализиран, за да стартират антикризисните мерки.

Според сметките на експертите от финансовото министерство ефектът за бюджета от мерките е минимум 600 млн. лв. без социалните плащания. Например по-евтиното парно заради намаленото ДДС от 20 на 9% ще струва 15 млн. лв. , а по-евтиният газ - 50 млн. лв.

150 млн. лв. ще загуби бюджетът

от прословутите 25 ст. отстъпка

на литър бензин и дизел.

Нулевата ставка на ДДС за хляб с идеята той да поевтинее ще лиши бюджета от 60 млн. лв.

Най-голямата сума, която няма да влезе в хазната, са данъчните отстъпки за деца - 230 млн. лв.

За да се компенсират тези намаления, от 1 юли цигари, вино, бира, пури и пурети ще поскъпнат заради по-висок акциз и връщане на стандартната ставка от 20% за тях.

В момента бира, пури и пурети от ресторантьорски услуги, както и течността за електронните цигари се облагат с 9% ДДС. Всички тези мерки се планира да бъдат в сила от 1 юли 2022 г.

Компенсирането на по-малките приходи заради пакета от мерки е предвидено чрез преструктуриране на бюджета. Заради забавените доставки на новите самолети

предвидените за изтребителите пари ще бъдат

намалени от 1,8 млрд. на 1,1 млрд. лв.

Няма да се предвиждат пари за нова бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи, а ремонтът и поддръжката на МиГ- овете ще трябва да се вместят в половината от първоначално предвидените 296 млн. лв.

Основният социален пакет е осъвременяването на пенсиите. Бюджетът предвижда финансово осигуряване на парите за възрастните хора от 1 юли и въвеждане на нов механизъм от 1 октомври, който “24 часа” вече описа. (Какви са промените - виж и на 3-а стр.)

Началото на реформата в пенсионната система ще струва на държавата 1, 38 млрд. лв. повече към парите за пенсии. Всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват от 1 юли с 10%, в тях влизат COVID добавката от 60 лв. и индивидуалните компенсаторни суми, които се доплащат след Коледа.

Сумите, с които родителите ще могат да намаляват данъка си за 2022 г., за едно ненавършило пълнолетие дете става 6000 лв. годишно, за две - 12  000 лв. годишно, за три и повече деца - 18  000 лв. и за дете с увреждания - 12  000 лв. годишно. Предвидено е

екстрата да се ползва авансово

на тримесечие за доходите

от трудово правоотношение.

За да се обезпечи енергийната ни сигурност и независимост, се планира държавно гарантиран заем от 532 млн. евро. Това включва 150 млн. евро за “Булгаргаз” ЕАД за финансиране на алтернативни доставки и 382 млн. евро за “Булгартрансгаз” ЕАД за разширението на “Чирен”, газовата връзка със Сърбия и погасяване на задължения от 128 млн. евро. Затова и размерът на държавните гаранции е повишен от 759,6 млн. лв. на 1, 8 млрд. лв.

Подпомагане на общините също е в дневния ред на проектобюджета. Разрешава се еднократно намаление с 80% на размера на неразплатените задължения на общини бенефициенти на европейски средства.

С 9% ДДС до 31 декември ще се облагат доставката на книги, ресторантьорските и кетъринг услуги, но без бира, вино и спиртни напитки.

До 31 декември 2022 г.

ще остане по-ниското облагане на

бебешки и детски храни,

памперси и пелени, както и намалението за туроператори и фитнес центрове.

Ако в хазната влязат повече от планираните приходи от винетни и тол такси, може да се извършват допълнителни разходи за ремонт на пътищата.

Проектът е разчетен при средна цена на суровия петрол тип “Брент” 100 долара за барел при 78,9 долара през декември 2021 г.

Актуализираният план на финансовия министър Асен Василев предвижда в хазната да влязат малко над 30 милиарда лева приходи, което е с 3,3 млрд. повече над планираното в началото на годината.

Ще получим и малко над 1 милиард повече от плана за възстановяване. Включените в бюджета антикризисни мерки ще струват на хазната 597,7 млн. лв., затова нетното увеличение на приходите е 1,64 милиарда лева.

1,97 милиарда лева са планираните разходи на държавата в проекта.

Планът за данъчните приходи предвижда държавата да събере с 213 млн. лв. повече от дивиденти на държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие, а неданъчните приходи ще се вдигнат с 25 млн. лв., събирани от Българската агенция по безопасност на храните при осъществяване на фитосанитарния контрол по външните граници на ЕС.

Приходите от ДДС ще са 15, 2 млрд. лв. - с 620 млн. лв. повече заради включените в плана антикризисни мерки.